Chátrající autokemp neprodají, záchrana však přijde na miliony

Chátrající autokemp neprodají, záchrana však přijde na miliony
Foto: pas  /  Autokemp v Buchlovicích chátrá, jeho záchrana se však krůček po krůčku blíží.
Buchlovice Zprávy 21 / 11 / 2021

Autokemp Smraďavka chátrá, jeho stav je žalostný. I když v letních měsících zdaleka nezeje prázdnotou, o nějakém komfortu si turisté nechávají jenom zdát. Jeho proměně už ale de-facto nic nebrání, radnice totiž získala potřebný pozemek a podniká další kroky, aby kempu vrátila zašlou slávu. Čeká ji však běh na dlouhou trať…

„Od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme konečně koupili poslední pozemek pod požární nádrží, která sloužila ke koupání. Aktuálně máme dokončenou územní studii, která se stane podkladem pro nový územní plán,“ potvrdila Pavla Večeřová, starostka Buchlovic.

Když ještě nebyly vyřešené majetkoprávní vztahy, „bazén“ obehnal plot, který jej „zdobí“ dodnes. „I když už je ve velmi špatném stavu, lidé se do požární nádrže chodili koupat. I proto tlačili na její opravu. Jenže to nešlo, investicí bychom jen zhodnotili cizí pozemek,“ vysvětlil místostarosta Bořek Žižlavský s tím, že obec ani nemůže pronajímat, co jí nepatří.
Autokemp totiž provozuje soukromé Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu městyse Buchlovice. V nájmu má hospůdku, stanovou louku, chatky a sociální zázemí, které je součástí budovy, dříve sloužící jako technické zázemí. „Dnes už je v ní funkční pouze rozvodna elektřiny a záchody,“ dodal Žižlavský. Třetí z nemovitostí - betonová kaskáda - je už několik let odstřihnutá od elektrické energie a zavřená, není součástí nájmu. Je totiž ve velmi mizerném stavu, na kterém se podepsala vzlínající vlhkost. „Objekt byl při výstavbě v roce 1988 s největší pravděpodobností špatně zaizolovaný,“ poznamenal místostarosta.
Areál už jednou málem skončil v soukromých rukou, zastupitelé totiž v minulosti schválili jeho prodej. Ale „obchod“ skončil fiaskem. „Aktuálně prodej nepřipadá v úvahu. I když je jasné, že modernizace kempu si vyžádá desetimilionové investice. Za poslední roky městys prováděl jen provozní opravy,“ uvědomuje si Večeřová. „I tak jsme ale do kempu investovali víc, než vydělali na pronájmu,“ zdůraznil Žižlavský.

Jakmile zastupitelé schválí územní plán, zadají zpracování projektové dokumentace a postaví se do fronty na dotace. „Jednou z možností je spolupracovat na revitalizaci s dlouhodobým nájemcem. Do opravy se každopádně pustíme po etapách s cílem vrátit kempu zašlou slávu. V posledním čase je však hojně navštěvován, byť není v dobrém stavu,” podotkla Večeřová, starostka Buchlovic.

Tagy článku

TOPlist