Chátrající letoun C-11 čeká restaurování, bojuje s korozí
Foto: Letecké muzeum Kunovice / Na neutěšeném stavu letadla se neblaze podepsaly klimatické podmínky.
Chátrající letoun C-11, jeden z nejstarších exponátů Leteckého muzea v Kunovicích, čeká restaurování. Cvičný vrtulový letoun z poloviny minulého století už zmizel z expozice, aktuálně je na něj smutný pohled. Na jeho stavu se neblaze podepsaly klimatické podmínky. Historickému stroji však muzejníci do dvou let vrátí původní podobu.
„Čeká nás náročné restaurování, letoun C-11 má však pro Kunovice naprosto zásadní význam, právě s ním totiž zdejší letecký podnik vstoupil do éry hromadné letecké výroby,“ připomněl Martin Hrabec, ředitel kunovického muzea, podle kterého je cílem postupné zrestaurování letounu do podoby, v jaké létal před šesti dekádami. „Ve venkovní expozici je vystavován už od roku 1981, částečnou renovací prošel naposledy před šestnácti lety,“ vzpomíná muzejní průvodce Otomar Šimák. Jenže mezitím stroj i přes veškerou péči muzejníků vinou klimatických podmínek značně zchátral.
„Nátěr na celém povrchu už natolik zdegradoval, že neplní ochrannou funkci. Podobně je na tom i překryt kabiny. Hliníkové potahy a části vnitřní konstrukce jsou zasaženy korozí,“ prozradil v kostce Hrabec s tím, že ještě do konce roku v první etapě muzejníci letadlo rozeberou, zbaví ho starého potahu i laku a ošetří místa zasažená korozí.
A další záchranné kroky zahrnují klempířské práce, renovaci interiéru, restaurování motoru, lakýrnické práce a opětovné sestavení letadla. Itinerář prací počítá s finišem koncem rokem 2026, v následující turistické sezoně se stroj vrátí do expozice. „Limitujícími faktory jsou čas a peníze, nicméně všechno máme rozplánováno do nejmenších detailů, takže věřím, že opravu stihneme. Když to půjde, zahájíme druhou etapu ještě letos, ale v plánu počítáme i s odsunutím na příští rok. Uvidíme, jak zvládneme první fázi a zajistíme financování,“ poznamenal ředitel.
Jen první etapa restaurování přijde na 360 tisíc korun, Letecké muzeum však získalo dotace 260 tisíc z ministerstva kultury. „Jsme za pomoc vděční, financovat vše z vlastních prostředků by bylo velmi náročné,“ zdůraznil Hrabec, který věří v dotační injekci, případě dary partnerů i na druhou etapu záchranu jednoho z nejstarších muzejních exponátů.