Chátrající školu opraví město, v září se stěhuje

Chátrající školu opraví město, v září se stěhuje
Foto: sal  /  Ředitel ZUŠ v Uherském Hradišti Stanislav Nemrava stojí před budovou, která je na několika místech v dezolátním stavu
Uherské Hradiště Zprávy 07 / 06 / 2014

Blýská se na lepší časy. Léta chátrající budova Základní umělecké školy v Uherském Hradišti obsadí dělníci, školáky v září čeká stěhování. Zlínský kraj totiž po mediální masáži přišel s bleskurychlým ortelem, peníze neuvolní a nepřímo tak přenechal „horký brambor“ radnici, která už „oprašuje“ letitý krajský projekt.
„Je to zpráva, na kterou čekáme už od roku 1998, kdy jsem na neutěšený stav budovy poprvé upozornil,“ neskrýval nadšení Stanislav Nemrava, ředitel školy, kterou navštěvuje na 1 700 žáků, což z ní dělá největší vzdělávací ústav ve Zlínském kraji. „Nový školní rok zahájíme už v náhradních prostorech, hudební a taneční obor přestěhujeme do Domova mládeže v Revoluční ulici (bývalý internát Letu na Mojmíru - pozn. autora) a pro výuku výtvarného a literárně-dramatického oboru vybíráme z několik nabídek vhodných prostor v centru města,“ prozradil Nemrava. V úvahu třeba připadá vysokoškolský areál v bývalých kasárnách. Škola má podle Nemravy příslib města, že se po rekonstrukci vrátí „domů“. „Jak dlouho oprava potrvá, to netuším. Ale velkým přáním je, abychom byli ve vyhnanství jen rok,“ dodal ředitel školy, jejíž stav je doslova tristní.
Padající omítka, popraskané zdi, havarijní elektrorozvody, sociální zařízení a děravé pavlače dávají na frak bezpečnostním i hygienickým normám. Jelikož je majitelem objektu na Mariánském náměstí město, ale zřizovatelem školy Zlínský kraj, léta se „hádaly“, kdo školu opraví. Dnes je ale jasné, že na tahu je Uherské Hradiště. „Z hejtmanství přišla zpráva, že s financováním opravy definitivně nepočítají. A tak to zůstává na městu, které si uvědomuje vážnost situace,“ prohlásil Stanislav Blaha, místostarosta Uherského Hradiště.
Radnice se podle něj už pustila do redukce před léty vypracovaného projektu Zlínského kraje. „Je trošku megalomanský, počítá s částkou zhruba 70 milionů korun. A přitom spousta věcí je zbytečných, třeba půdní vestavba nebo sál. Společně s ředitelem projekt zredukujeme je na to, co škola nezbytně potřebuje,“ odmítá stavění vzdušných zámků Blaha. Druhým krokem je přepočítat náklady. „Až zjistíme, za kolik je možné školu zrekonstruovat, zvážíme možnosti města i dotačních titulů. Alternativ je určitě několik, ale zatím vyčkáme na stanovení finančních mantinelů,“ zdůraznil místostarosta.
Kdy se rekonstrukční práce rozjedou, je tudíž sázkou do loterie. Získání finančních prostředků, stavebního povolení a provedení výběrového řízení totiž není otázkou týdnů, ale měsíců. Zatím je tak jisté pouze zářijové stěhování do náhradních prostor.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace