Chceme učit studenty, aby změny využívali jako příležitost, říká nový ředitel Obchodní akademie

Chceme učit studenty, aby změny využívali jako příležitost, říká nový ředitel Obchodní akademie
Foto: iDobryDen.cz
Uherské Hradiště Zprávy 20 / 11 / 2023

Když Marek Machalík přebíral letos v létě vedení uherskohradišťské Obchodní akademie, sám konstatoval, že je škola ve výborné kondici, je o ni zájem a nabídka oborů je dobře promyšlená. „Na druhou stranu mám na následující funkční období mnoho plánů, jak studium a podmínky pro vzdělávání posunout na další úroveň směrem k co nejlepšímu profesnímu uplatnění našich absolventů,“ říká nový ředitel v exkluzivním rozhovoru pro slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM, ve kterém mimo jiné odtajnil několik zajímavých novinek v podobě dvou specializovaných digitálních laboratoří či netradiční kreativní učebny.

Letos v létě jste převzal štafetu ve vedení uherskohradišťské Obchodní akademie. S jakými pocity jste poprvé usedl do ředitelské židle?
Pocity byly smíšené. Moc jsem se těšil na tuto výzvu, ale také jsem cítil velkou zodpovědnost. Vždy mě lákalo podílet se aktivně na zkvalitňování pedagogických procesů a vzdělávacích podmínek. Po úspěšném konkurzu jsem se z pozice zástupce ředitele přesunul do kanceláře ředitele školy. Zásluhou Ing. Jiřího Durďáka došlo k hladkému předání funkce, za což mu patří můj dík.

Změna ředitele vždy znamená zásah do priorit, jak moc tuto změnu studenti pocítí?
Škola je ve výborné kondici, je o ni zájem a nabídka oborů je dobře promyšlená. Na druhou stranu mám na následující funkční období mnoho plánů, jak studium a podmínky pro vzdělávání posunout na další úroveň směrem k co nejlepšímu profesnímu uplatnění našich absolventů. Rád bych dal škole nálepku „Moderní ekonomická škola v centru Slovácka“. Tím vyjadřuji jak směřování školy, tak i respekt k našemu regionu a jeho potřebám. Prioritu vidím v rozvoji nadání studentů, v inovacích a spolupráci na všech úrovních.

Ekonomické vzdělávání má v Uherském Hradišti díky Obchodní akademii více jak stoletou tradici. Je podle vás i v dnešní turbulentní době vhodné na tuto tradici navazovat?
Ano, škola nabízí ekonomické vzdělání v různých formách již od roku 1902. Právě v turbulentní době je moudré se ukotvit v osvědčených základech a na nich budovat další stavby. Při tom samozřejmě musíme reagovat na výzvy moderní doby, které se velmi rychle mění. Nejsem naivní v tom, že by v budoucnu změn bylo méně. Spíše naopak. Můžeme očekávat, že naši absolventi budou čelit změnám čím dál častěji a bude nutné se jim přizpůsobovat, a hlavně je využívat jako příležitost.

Cítíte nutnost něco zásadního měnit na způsobu, jakým na Obchodní akademii připravujete své budoucí absolventy na uplatnění na trhu práce?
Určitě je nutné postupně měnit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní profesní i osobní život, a to i částečně na úkor množství pasivně předávaných vědomostí. Informací máme v současnosti dost, řekl bych někdy až moc. Umíme ale s těmito informacemi efektivně pracovat? Rozvoj kompetencí s různým zaměřením není úkolem jen pro naši školu, nýbrž pro celou vzdělávací soustavu, pokud chceme mladou generaci připravovat na budoucí svět. A to já jednoznačně chci.

Když ještě zůstanu u uplatnění absolventů Obchodní akademie, jak moc je v dnešní době zájem o tuto profesi? Nebo je vaše škola jen odrazovým můstek pro studium na vysoké škole?
Poskytujeme studijní programy na úrovni středního a vyššího odborného vzdělání, takže naším hlavním posláním je připravovat studenty na jejich odbornou profesní dráhu. Dát jim kvalitní teoretické základy a rozvinout v nich schopnosti, díky kterým se uplatní na trhu práce, založí své podnikání nebo dokonce budou vytvářet další pracovní místa. Samozřejmě si všichni uvědomujeme, že pro dlouhodobou úspěšnost člověka je vzdělání velmi důležité, a proto absolventy připravujeme i na další působení na vysokých školách. A nejen na nich. Přicházející generace bude muset být schopna studovat a pracovat na sobě celý život. Každý si musí sice svou cestu najít sám, ale my jsme tu od toho, abychom ho na jeho cestu dobře vybavili.

Na Obchodní akademii úspěšně rozvíjíte také obor informační technologie. Předpokládám správně, že na rozdíl od ekonomického vzdělávání je v tomto oboru stále co měnit?
Školní vzdělávací program pro tento obor měníme prakticky každý školní rok, a to zejména v reakci na aktuální změny v tomto velmi dynamickém oboru. Navíc kromě neustálých změn se toto odvětví dále rozšiřuje a je těžké udržet rozumný rozsah výuky tak, aby každý student IT měl možnost okusit různá zákoutí oboru a najít tu svou specializaci, ve které uplatní své silné stránky. Takže pro všechny kluky a holky, které zajímají moderní technologie, vývoj aplikací, počítačové sítě, webové systémy nebo třeba počítačová grafika, je tento obor skvělou volbou.

Součástí vašeho vzdělávacího komplexu je také vyšší odborná škola. Není tato forma pomaturitního vzdělávání přežitek minulosti? Jaké výhody přináší studium na VOŠ oproti běžným vysokým školám?
Posláním vyšší odborné školy je navázat na střední školu a po maturitě dále rozšiřovat odbornou stránku studenta. Naše VOŠka nabízí vzdělání v ekonomicko-právním směru. Jsem si vědom toho, že nabídka vysokých škol je v dnešní době velmi široká a pestrá. Proto nechci naší VOŠkou bakalářskému studiu konkurovat, ale i nadále budeme nabízet spíše alternativu pro ty, kterým vysokoškolský styl z různých důvodů nevyhovuje. Naší výhodou je individuální přístup a zaměření na praktickou aplikaci vědomostí a poznatků. Velmi podstatnou součástí studia je odborná praxe ve firmách, při jejíž realizaci dlouhodobě spolupracujeme s významnými společnostmi a organizacemi v regionu. Těší mě, že v poslední době si nutnost spolupráce se školami uvědomuje čím dál větší množství zaměstnavatelů, a právě tyto spolupráce chci dále rozvíjet.

Kvalita školy je vždy spojena s kvalitou pedagogů. Jak si v tomto ohledu stojí vaše škola?
Jak se říká – vše je v konečném důsledku o lidech. Převzal jsem pedagogický sbor, který je velmi dobře vyvážený. Mám k dispozici velmi kvalitní zkušené pedagogy, ale i dravé mladé kolegy. Při tom jsem hrdý na to, že dokážeme vzájemně spolupracovat, doplňovat se, vyměňovat si zkušenosti a táhnout za jeden provaz. Máme přeci společný cíl, kterým je úspěšný a spokojený absolvent. Další rozvoj pedagogického sboru a jeho vzdělávání je jedna z mých priorit. Chci poskytnout kolegům dobré zázemí s možností sebevzdělávání, ale také propojení příkladů dobré praxe.

Kromě kvality učitelů je pro studenty také důležité kvalitní zázemí. Chystáte v této oblasti nějaké novinky?
V tomto směru se nám již dlouhodobě daří udržovat vybavení školy na velmi kvalitní úrovni. Kromě letošních akcí zaměřených na opravu budovy, modernizace nábytku, nákupu digitálních učebních pomůcek se nyní zaměřuji na přípravu velkých akcí na příští rok 2024. Mezi ty nejvýznamnější řadím vybudování dvou nových specializovaných laboratoří na výuku počítačové grafiky, 3D modelování, počítačových aplikací a rozvoj digitálních kompetencí. Další zajímavou aktivitou pro žáky i učitele bude vytvoření netradiční kreativní učebny, která bude sloužit jako zázemí pro projektově orientovanou výuku. Pokud půjde vše podle plánu, bude slavnostně otevřena 1. září 2024. Nesmím ale zapomenout na aktivitu našich studentů, kteří díky dotaci zřizovatele v podobě participativního rozpočtu dokázali navrhnout a zrealizovat projekt na vybudování tzv. chill zóny. Jsem hrdý na to, že i studenty zajímá, v jakém prostředí se ve škole pohybují, a dokážou přispět svou aktivitou k tomu, aby se všem ve škole dobře pracovalo.

Vláda připravuje zásadní změny v příjímacím řízení na střední školy. Přihlášky budou elektronické a na výběr bude mít žák nikoliv dvě, ale hned tři střední školy. Co byste v této souvislosti poradil dnešním deváťákům a jejich rodičům?
Uchazeči o studium na středních školách a jejich rodiče to letos nebudou mít vůbec jednoduché. Čeká nás opět silný populační ročník a k tomu přichází zmíněné legislativní změny. Doporučil bych obejít všechny střední školy, které jsou svým zaměřením pro uchazeče zajímavé, a podle načerpaných informací a celkového dojmu z klimatu školy se rozhodnout. Možnost získat informace o naší škole mají studenti i jejich rodiče ve dnech otevřených dveří, které připravujeme na pátek a sobotu 24. a 25. listopadu, případně později 12. ledna. Tímto všechny srdečně na Obchodní akademii v Uherském Hradišti zvu a těším se na setkání.

autor: Karel Výborný

Tagy článku

TOPlist