Chcete dotaci na byty? Máte ji mít, ale upíšete se nám na 20 let

Chcete dotaci na byty? Máte ji mít, ale upíšete se nám na 20 let
Foto: ilustr., web
Uherský Ostroh Zprávy 26 / 12 / 2014

Ne všechny státní dotace patří k vítané finanční podpoře. Kuriozně existují i příspěvky, které mohou ve svém důsledku zkomplikovat městům ekonomickou situaci na dlouhé roky. Příkladem je město Uherský Ostroh, které uvažovalo nad proměnou bývalé základní umělecké školy v dům pro lidi v sociální tísni. Dotace však byla natolik nevýhodná, že zastupitelé záměr odmítli hned po jeho prvním představení. Devatenáct jich bylo proti, dva se hlasování zdrželi. Jak město s prázdnou budovou v Kostelní ulici naloží, to je zatím nejasné. Prodej zastupitelé zamítli už v roce 2012 s tím, že je třeba hledat smysluplné řešení a využití obecního majetku.
Co se stalo? Město vypracovalo projekt, který by dokázal změnit dvoupodlažní budovu na dům se čtyřmi byty, v plánech byly dva o velikosti 2+1 a dvě menší jednotky 1+1. „Maximální dotace představuje částku 550 tisíc korun s tím, že zástavní právo je ve prospěch poskytovatele, v tomto případě Ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětluje starostka Hana Příleská. „Díky tomu musíme byty s nájemným ve výši 57 korun za metr čtvereční v domě udržet minimálně dvacet let.“
Městská rada s těmito podmínkami nesouhlasila, na posledním letošním jednání ji následovali i zastupitelé. Pavel Jurčeka, jeden z nich, problém zestručnil takto: „Řeknu to neomaleně - mít nůž na krku za půl milionu dotace na jeden byt, to se nám naprosto nevyplatí. Poměry ve stavebnictví znám detailně a vím jistě, že za půl milionu nic nepořídíte. Město bude muset spravovat a udržovat dům, ve kterém nebude mít na nájemníky žádný metr. A do ruky získá jen zanedbatelnou částku na pořízení bytu,“ prohlásil.
Také starostka Hana Příleská patří do skupiny zastupitelů, pro které jsou dotační podmínky nepřijatelné. „Neříkám, že bychom neměli pomáhat lidem nebo rodinám v sociální tísni. Problém je spíš v tom, že pokud se do bytů nastěhují lidé, kteří nedodržují pravidla, dluhy jsou od nich těžce vymahatelné,“ podotkla.
Proti nabízené formě změny je i tradiční kritik současné městské vlády, bývalý starosta Vlastimil Vaněk. „Jsem pro to, aby se žádost o tuto dotaci nepodávala, podmínky nejsou dobré. Zároveň jsem pro to, aby se dál hledalo řešení pro budovy bývalé umělecké školy,“ řekl s poznámkou, že město by se mělo obecně začít ke svému bytovému fondu chovat lépe. „Žádostí o byty je několik a přitom už několik let je v budově školky na sídlišti neobsazený krásný byt. To by měli někteří žadatelé vědět,“ poznamenal Vaněk.  
„Ředitelka mateřinky je proti obsazení bytu, v jehož okolí je tolik malých dětí,“ reagovala místostarostka Jiřina Galušková.
V Ostrohu měli výhrady také k celkovým nákladům na rekonstrukci. Kompletní obnova by přišla na 2,8 milionu korun. Tuto předpokládanou částku by však mohly navýšit náklady za skryté vady stavby. Budova se už teď potýká se špatnou střechou.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist