Chcete si zavolat? Zkuste to z kopce

Chcete si zavolat? Zkuste to z kopce
Foto: ara  /  Starosta Bohumil Hodulík říká, že kdyby kontejnery plnili jen místní, ve všech vyškovských domácnostech by si loni pořídili novou televizi, lednici a další spotřebiče.
Vyškovec Zprávy 06 / 08 / 2015

„Máte štěstí, že jste se dovolal. V údolí mobilní signál není. Kdo si chce zatelefonovat, musí na kopec. A já jsem tam zrovna byl,“ usmívá se Bohumil Hodulík, starosta Vyškovce. A přisazuje si ve stejném tónu: „Takže pro všechny z města - až se k nám budete blížit, zapomeňte na mobil.“
Jméno obce odpovídá scenérii, která se vám při cestě odvíjí před očima. Pokud jedete po silnici od Rasové, dostanete se zakrátko do bezmála 800 metrů nad mořem. Ze solidní výšky pak máte Vyškovec jako na dlani.
Starosta přijíždí, a i když k tomu nemá oblečení, na úvod setkání se rázně pouští do úklidu odpadků. Stojíme u památníku, který připomíná pád amerického bombardéru a smrt devíti vojáků, které wehrmacht sestřelitl na konci srpna 1944 ve Vyškovci. „Rukavice a velké pytle na odpad, to už patří k povinné výbavě mého vozu. Než bych si najímal lidi na úklid, raději to všechno uklidím sám,“ říká starosta a urovnává velké pytle, které stojí naproti památníku. „Na to, že v obci žije jen 150 lidí, tak máme odpadky jako tam, kde bydlí snad desetkrát tolik lidí,“ dodává Bohumil Hodulík. „Důkazy pro to samozřejmě nemáme, ale je zřejmé, že lidé z okolí k nám jezdí s odpady, s nepotřebnými věcmi. Naštěstí jsou tak „uvědomělí“, že je jen tak nepohazují, ale dávají do kontejnerů. Loni jsme si spočítali, že pokud by kontejnery plnili jen místní, tak úplně všichni dnes mají nové televize a ledničky. Na 150 nepotřebných spotřebičů se tak od nás, a samozřejmě na obecní náklady, muselo odvézt.“
Vyškovec, kde kromě mobilního signálu chybí také obchod, klasická hospoda, kostel i rozhlas, se pomalu vylidňuje. „Časy, kdy tady žilo na 700 lidí, jsou pryč. Obyvatelstvo nám stárne, většina lidí už je nebo se blíží seniorskému věku. Také třicet nebo možná čtyřicet procent stavení je neobydlených,“ popisuje Bohumil Hodulík, který patří k rodákům. „Nová výstavba je tady navíc komplikovaná. Jsme v samotném srdci přísně chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty,“ upozorňuje starosta. Nádherná příroda je pro Vyškovec velkým příslibem do budoucnosti. Turisté toto místo velmi dobře znají, stejně jako cyklisté, kteří vyhledávají náročnější trasy. Také díky soukromé přírodní rezervaci Vlčí prameny se do Vyškovce vrátil vzácný motýl jasoň dymnivkový nebo brouk tesařík alpský. Rodinná stáj ACD Vyškovec tady nabízí jízdy na koních a výukové kurzy, v horkých dnech se můžete osvěžit znamenitou minerálkou, kterou najdete u cyklotrasy Bílé Karpaty. Do studánky zvané Krvavý pramen vede voda bohatá na minerály uzavřeným trativodem z původních bukových lesů. „Nedávno nám odtud kdosi odvezl velkou a velmi těžkou lavici, určitě pro ni muselo přijet víc lidí. Takže pro jistotu jsme si pořídili menší posezení, samotnou studánku ještě chceme letos upravit,“ řekl k letošním plánům starosta Bohumil Hodulík. 

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist