„Císařův kaštan usychá, půjde k zemi

„Císařův kaštan usychá, půjde k zemi
Foto: sal
Kněžpole Zprávy 07 / 01 / 2015

Kaštan, který více než sto let stojí při vjezdu do Kněžpole od Bílovic, je ve špatném zdravotním stavu a potenciálně nebezpečný. Aspoň podle závěrů dendrologického posudku. Jeden ze symbolů obce už tak zřejmě nic nezachrání. Jeho pokácení však ještě musí posvětit radní. Dále je nutné vyřídit příslušné povolení. Zdravotní stav kaštanu je žalostný, větvě z něj samovolně padaly na silnici, což nevěstí nic dobrého. „Už jsme samozřejmě udělali zdravotní prořez a odstranili suché větve, které hrozily pádem. Stav stromu je ale natolik špatný, že znalec doporučuje jeho pokácení,“ potvrdil Petr Knot, starosta Kněžpole.
I kdyby radní zůstali jen u ořezů, strom nezachrání. Časem stejně seschne úplně. „A kdybychom vsadili na radikální zásah, ze stromu zůstane jen pahýl,“ dodal Knot.
Obyvatelé však kaštan nemají jen za obyčejný strom, byl zasazen v roce 1879 učitelem Viktorem Krybusem a jeho žáky u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa. „Stává u vjezdu do naší krásné vesničky od nepaměti, i proto se místu říká „u kaštánku“. A navíc kromě kaštanu u kostela už nezbývá pro školáky jiná možnost získat tvořivý podzimní materiál,“ uvedla na obecních webových stránkách Alžběta Kadlčíková.
Když radní kácení odsouhlasí, samozřejmostí je náhradní výsadba. „Strom je pro místní významný, vítá je při návratu domů. Ale nemůžeme dávat přednost nostalgii a jeho oblibě před bezpečím chodců a řidičů,“ zdůraznil Knot.

TOPlist