Co chybí lidem nejvíc? Hospoda a kavárna

Co chybí lidem nejvíc? Hospoda a kavárna
Foto: ilustr. web
Lopeník Zprávy 03 / 09 / 2015

Dotazníkové šetření v Lopeníku má očekávaný výsledek. Lidem v obci s domy roztroušenými daleko od sebe nejvíce chybí místo, kde by se mohli potkat, posedět si a pohovořit. „V odpovědích jednoznačně dominuje hospoda nebo kavárna,“ říká starosta Roman Buček.
Dobrou zprávou je, že místo v Lopeníku nemusí složitě hledat. Nachází se v prostorách bývalé kavárny v budově obecního úřadu, který čeká rekonstrukce. „Prostor i vybavení tam je, takže by byla škoda toho nevyužít. Největším otazníkem zatím zůstává zajištění provozu a obsluhy. V tak malé obci, jako je ta naše, o prosperujícím podnikání v pohostinství bez stravy a ubytování nemůže být vůbec řeč. A pronájem někomu, kdo by se neuživil a za pár měsíců zavřel, nemá smysl,“ uvědomuje si starosta Buček. „Ani obec sama si nemůže dovolit platit zaměstnance, který by si na sebe nevydělal. Nemusíme být nutně v zisku, ale rozhodně bychom nechtěli takový podnik dotovat. Ideální by bylo, pokud by se našel například nějaký zapálený senior, který by to bral jako víkendové „hobby“. Možná i dobrovolní hasiči nebo zastupitelé by se mohli alespoň v létě o víkendech střídat. V takovém případě však hrozí, že by v tom byl chaos. Každopádně tohle bude ještě oříšek.“
Ze zhruba dvacítky doposud vyplněných a odevzdaných dotazníků, což je asi desetina rozeslaných, získali zastupitelé také podnět k vytvoření prostoru pro pořádání společenských a kulturních akcí. Obyvatelé by uvítali také sportoviště, případně dětské hřiště či zázemí pro hasiče nebo jiné zájmové spolky, které by v Lopeníku mohly případně vzniknout. Tady jde třeba o klub seniorů nebo maminek. V obci však k tomu zatím chybí vhodný pozemek. „Jeden by se možná našel, ale vzhledem k jeho ceně si jej obec nemůže dovolit koupit. Jistým východiskem by však mohlo být využít pro tyto účely areál budovy bývalé školy a vytvořit něco jako obecní dům. To by si však vyžádalo rovněž značnou investici a záleželo by mimo jiné také na dotačních titulech, které by se případně daly využít,“ uzavřel starosta Buček.

TOPlist