Co přinese ministerská návštěva věznice?

Co přinese ministerská návštěva věznice?
Foto: ilustr. web  /  Uherskohradišťská věznice
Uherské Hradiště Zprávy 26 / 05 / 2016

Ministři financí a kultury navštíví v pátek ráno uherskohradišťskou věznici. Návštěva, která by po dvaceti letech mohla pohnout s řešením budoucnosti chátrajícího objektu v centru města, budí velká očekávání. Tlak místních politiků, ale i občanských iniciativ, které dlouhé roky volají po rekonstrukci věznice a mimo jiné vybudování muzea totality, tak konečně našel odezvu na kompetentních ministerstvech. Zdali však návštěva ministrů něco vyřeší, zůstává zatím ve hvězdách.
„Jsem rád, že se konečně hnuly ledy a pražští politici projevili zájem řešit osud věznice. Podlehli tak masivnímu tlaku, který jsme na ně společně se starostou Stanislavem Blahou, místními spolky a dalšími zainteresovanými lidmi především v posledních měsících vyvinuli,“ uvedl Ivo Valenta, pro něhož je boj za věznici jedním z důležitých témat už od okamžiku, kdy se stal slováckým senátorem. Již minulý rok na toto téma upozornil ministra financí Andreje Babiše a před několika dny jednal s ministrem kultury Danielem Hermanem. S ním diskutoval jak o využití věznice, tak i o financích, které by měl stát vynaložit nejen na rekonstrukci, ale hlavně také následný provoz objektu po jeho rekonstrukci.
„Je úsměvné, že jsem jako senátor nebyl k návštěvě pana ministra financí přizván, ale beru to s nadhledem. Pan ministr si to chce patrně odehrát jako své politické téma a já bych mu u toho zřejmě překážel. Mně však jde o výsledek a rád bych věřil tomu, že nezůstane opět jen u slov. Těch věznice za posledních dvacet let slyšela až příliš,“ dodal senátor s tím, že je připraven důsledně hlídat plnění všech slibů, které během ministerské návštěvy věznice zazní.
Obdobně se k návštěvě staví Iniciativa za důstojné využití věznice. „Vítáme každou snahu představitelů veřejné správy řešit situaci hradišťské věznice. Avšak jenom za dobu existence našeho spolku jsme byli svědky řady pokusů a snah, které vedly z různých důvodů do ztracena,“ uvedla Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria, v dopise směrovaném českým ministrům. „Domníváme se, že to podstatné, co by se nyní ve věci věznice mělo odehrát, je vytvoření materiálu, který by byl základem pro rozhodnutí, kam s věznicí dál. Měl by zahrnovat analýzu stavu a varianty řešení včetně kvalifikovaného odhadu nákladů,“ doplnila Stránská.
Uherskohradišťský starosta se však netají jistou dávkou skepse. „Z představitelů státu se někteří tu a tam přijeli v minulosti do věznice podívat. Zatvářili se úměrně síle toho místa, položili květiny, řekli, že je to hrůza a že se s tím musí něco dělat. Slíbili, že pomohou, a odjeli. A nic,“ rekapituluje Stanislav Blaha dosavadní vývoj. „A najednou, krátce před volbami, se celá řada veřejně činných lidí probudí a vzpomene si na věznici v Uherském Hradišti. Muzeum, to bude ono, otevřeme tam muzeum totality, soudí. Napíší to všechny noviny, že v Uherském Hradišti ve věznici bude muzeum. Hurá, povedlo se, věznice je zachráněna! Muzeum totality ale není nápad, a už vůbec ne nový, to je morální povinnost, která věznici provází od dob, co odtud odešel poslední vězeň,“ komentuje aktuální dění starosta slovácké metropole, který prosazuje převod části věznice, ve které by vznikl památník totality, na město.
Také uherskohradišťská opozice mluví podobně. „Řešením je získat minimálně část věznice zpět do vlastnictví města, část objektů nabídnout správním úřadům a další ke komerci a z centrálního pavilonu a přilehlých částí vytvořit muzeum totality,“ uvedl Jan Zapletal, městský zastupitel za hnutí ANO.
Ministr financí Andrej Babiš přitom již před časem avizoval, že podporuje myšlenku převodu věznice na ministerstvo kultury, které by zde vybudovalo právě tolik diskutované muzeum totality. Naopak senátor Ivo Valenta prosazuje, aby byl objekt využit nejen jako památník, ale také jako nové zázemí pro okresní soud a finanční úřad. Tyto úřady dnes sídlí buď v nevyhovujících, nebo soukromých prostorech a stát bude muset řešit jejich budoucí zázemí. 

TOPlist