Co s náměstím 24. dubna? Volných je čtrnáct parcel

Co s náměstím 24. dubna? Volných je čtrnáct parcel
Foto: ara  /  Bramborové náměstí prozatím využívají nejvíce cirkusová šapitó.
Veselí nad Moravou Zprávy 21 / 08 / 2011

Aquapark, rodinné domy, nebo protihluková stěna? Nic z toho, občas jen cirkusové šapitó obsazuje veselské náměstí 24. dubna. Nepřehlédnutelná plocha poblíž hlavního průtahu, na kterou by podnikatelé v ostatních městech možná stáli pořadník, však dál zeje prázdnotou. A podle všeho se na tom ještě několik let nic nezmění. „Přitom plocha je to exkluzivní,“ říká Miloš Kozumplík, starosta Veselí. „Předci nám ji tady nechali jako rezervu pro budoucí výstavbu. K té ale stále nedošlo.“
Už v předválečné koncepci se s náměstím počítalo jako s plochou pro občanskou vybavenost. Dnes je zastavěno pouze východní křídlo, kde stojí mateřská škola. Zbývající část je v územním plánu začleněna jako plocha pro široké využití. „Jde o takzvanou smíšenou zónu s možností využití od rodinných domů přes občanské vybavení až po podnikatelské záměry,“ upřesnil Kozumplík.
Jedním z nadějných podnikatelských plánů, který však nepřežil ani rok, byl loňský záměr podnikatelů Martina Těthala a Milana Schmeistera. Za spoluúčasti města chtěli vybudovat aquapark s bazénem, tobogánem, vířivkou, saunou, hřištěm na squash i penzionem.
„Stavba wellness centra by regionu pomohla, lidé z okolních spádových obcí by nemuseli cestovat až do Hradiště nebo Brodu,“ komentoval smělé plány už dřív Martin Těthal. Projekt za 100 milionů korun ale nakonec zůstal jen na papíře. Podnikatelé by se bez dotace města do stavby nepustili a Veselí, které od letošního roku výrazně šetří, v pokladně volné peníze nemá. „Návratnost by přitom mohla být do deseti let,“ shrnuli plány podnikatelé.
V případě výstavby rodinných domů je podle starosty Kozumplíka k dispozici čtrnáct parcel. „Podle vyjádření hygieny však byty musí být odstíněny od hlavní silnice I/55. Tomu by nejlépe vyhověl podnikatelský objekt, který by stál nejblíže silnici. Pokud jde ale o variantu aquapark, tam měli podnikatelé představu, že město bude nápomocno se stavbou a oni budou areál provozovat. Jenomže dotační tituly k tomu, aby se město mohlo na takovém projektu spolupodílet, nejsou a vlastní prostředky na provoz nemáme,“ podotkl starosta.
Město musí při plánech s volnou plochou počítat také s jistou nevolí obyvatel, kteří bydlí v okolí náměstí. Místní si na volnou plochu zvykli a raději by volili výsadbu parku než vznik dalších domů. „Už v minulém volebním období taky byla nevole, lidé nesouhlasili se zahuštěním místa,“ potvrdil Miloš Kozumplík. Jeho předchůdce ve funkci starosty Jaroslav Hanák chtěl oslovit obyvatele anketou.
„Jistě, jeden park navíc neškodí, ale zdůvodnění, že městu chybí zeleň, neuznávám. Téměř za rohem, po zhruba dvě stě metrech od náměstí, už začínají louky a zeleně je tam dost. Na druhou stranu chápu, že lidé by si přáli mít stromy co nejblíž před vlastním domem,“ komentoval tehdy spory Vilém Reichsfeld, bývalý místostarosta a dnes zastupitel ze Veselskou volbu 2002.
Osud náměstí, kterému místní neřeknou jinak než „bramborové“, tak zůstává velkou neznámou.
A proč „bramborové“? Vznik náměstí je spojen s osvobozením v roce 1945 rumunskou armádou. „Volné ploše se tehdy začalo říkat náměstí a protože se využívalo pro zemědělskou výrobu, jeho původní název bylo „erteplové“,“ vysvětlil starosta Kozumplík.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace