Co s opuštěnou školou? Odvážnou variantou je i „alpský wellness“

Co s opuštěnou školou? Odvážnou variantou je i „alpský wellness“
Foto: ilustr., web
Lopeník Zprávy 10 / 03 / 2015

Nejprve obecná škola, později rekreační středisko školského úřadu. A za několik let? Snad wellness s ubytováním na úrovni, možná dům s dotovanými byty pro seniory. Nebo něco jiného? V Lopeníku si se starou budovou zatím nevědí rady.
„Bývalá škola, to je dlouholetý problém. Po zrušení rekreačního střediska ji měl chvíli v nájmu soukromník, ale po jeho odchodu je situace neutěšená. Osiřelá stavba už více než deset let chátrá a smysluplné řešení se ještě stále nenašlo,“ říká Roman Buček, starosta Lopeníku.
Obecní majetek je na první pohled v dezolátním stavu, před zimou se provedly jen ty nejnutnější „záchranářské práce“. Ruku k dílu tehdy přiložil i starosta. „S tesaři a klempíři jsme vyspravili shnilý krov a díru na plechové střeše. Naštěstí se všechno stihlo do prvního sněhu. Je nám jasné, že takto to už dál dlouho nepůjde.“
Pokud by zůstalo na starostovi, podpořil by proměnu ve wellness s ubytováním. „Jenomže to by se muselo jednat o něco výjimečného, ubytovacích kapacit je v obci a jejím nejbližším okolí hodně. Osobně by se mi líbilo, kdyby vznikl wellness alpského typu, který by dokázal propojit místní zvláštnosti. Tedy fenomén žítkovských bohyní, místní bylinky a čistou vodu. Takto tematický projekt by mohl teoreticky fungovat. Avšak jeho udržitelnost, to by nebyla záležitost obce, ale věc soukromého investora.“
Další variantou, která se nabízí, je přestavba na dům s dotovanými byty. Tuto formu bydlení současná vláda i Evropská unie podporuje, připraveno je několik dotačních výzev. „Tendence je umisťovat podobné byty do center, ale něco podobného rozlehlý Lopeník nemá. Senioři by to měli třeba daleko do obchodu,“ poznamenal starosta Roman Buček.
Zastupitele obce tak čeká těžké rozhodování. O budoucím využití prázdné školy chtějí mít jasno do poloviny roku. „Pokud by existovalo jednoduché řešení, už by s ním pravděpodobně dávno někdo přišel,“ uzavřel starosta.
Podle Romana Bučka bude při rozhodování jedním z klíčových faktorů především finanční náročnost projektu i následného dlouhodobého provozu. „Zatím nechci spekulovat o tom, kolik bychom chtěli, či si mohli dovolit investovat. Jde o to najít pro bývalou školu smysluplné a dlouhodobě životaschopné řešení,“ dodal. K tomuto tématu se budou moct kromě zastupitelů vyjádřit také sami místní občané prostřednictvím dotazníku, který chce vedení úřadu rozeslat lidem v Lopeníku během několika málo následujících dní. Ten bude zároveň sloužit pro zpracování strategického rozvojového dokumentu obce.

TOPlist