Co s Plitvicemi? Zvítězí bytovka?

Co s Plitvicemi? Zvítězí bytovka?
Foto: OÚ Nivnice  /  Na nivnickém náměstí zvaném Plitvice by mohl vzniknout bytový dům. Pro seniory se pak chystá dům s regulovaným nájemným (na menším snímku).
Nivnice Zprávy 13 / 08 / 2019

Menší náměstí v centru Nivnice, mezi místními známé jako Plitvice, možná čeká zásadní změna. Volnou plochu po dvou stržených domech v ulici Pořádí by mohla zaplnit nová bytovka pro starší obyvatele i mladé rodiny. Zatím existují tři varianty domů, které opticky nepřevýší dvoupodlažní rodinný dům, jenž stojí poblíž. Ve hře je ale i propojení současné plochy s prostorem u přístavby místní Besedy.
„Pokud zastupitelstvo rozhodne o výstavbě bytů, pak budeme usilovat o stavbu už v příštím roce. Vše nyní závisí nejen na vůli zastupitelů, ale i následném zájmu a uzavření smluv se zájemci. Vzhledem k tomu, že poptávka po bytech je u nás velká, tak by s prodejem neměl být problém. Investice by se navíc rychle vrátila do obecní kasy, a to v plné výši,“ říká starosta Miroslav Vykydal.
Podle starosty je zatím předčasné hovořit o ceně bytů i celé výstavby. Jednak každá ze tří variant počítá s jinými náklady, zastupitelé se navíc mohou rozhodnout úplně jinak. V případě zamítnutí by totiž přišla na řadu příprava vizualizace celého prostoru v podobě spojení Plitvic s plochou u přístavby Besedy.  
Starosta dnes považuje za mnohem reálnější plán vznik nájemního, komunitního bydlení pro seniory. Dům s regulovaným nájemným má stát v ulici Nábřežní, v zahradách Sedlcké chalupy a Nadačního domu. Tedy v nemovitostech, které jsou ve vlastnictví obce.
„Nyní jsme ve fázi dokončení projektové dokumentace, na kterou chceme navázat veřejnou soutěží a žádostí o stavební povolení. Pokud půjde všechno podle plánu, tak stavět začneme na jaře 2020 tak, abychom už na konci roku předali k užívání jedenáct bezbariérových bytů. Jde o přízemní bydlení, kde každý byt má vlastní terasu, a v objektu je i společenská místnost pro setkávání, případně i výdej obědů. Předpokládané náklady na tuto stavbu jsou do dvaceti milionů korun, přičemž celou částku zaplatí obec. „Dotace na podobné projekty sice existují, ale podmínky jsou omezující a obec si chce ponechat právo rozhodování, koho tam umístí,“ vysvětlil starosta Vykydal.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist