ČSAD jízdné zatím nezmění

ČSAD jízdné zatím nezmění
Foto: il.
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 04 / 2011

Ani rostoucí cena nafty zatím nepřinutí ČSAD Uherské Hradiště zvýšit ceny jízdného v městské hromadné dopravě. Cestující v „pouličce“ stále zaplatí jen osm korun. Není však vyloučené, že ještě do konce roku si hlouběji do peněženky sáhnou...
„Když se zvýší daň z přidané hodnoty, nepopulárnímu opatření se prostě neubráníme. Ale jinak se vynasnažíme udržet jízdné na stejné úrovni. Jestli se nám to ale podaří, netuším. Křišťálovou kouli, která umí věštit vývoj ceny nafty, totiž nemáme,“ krčí rameny Ivan Kallus, obchodně-dopravní náměstek generálního ředitele ČSAD Uherské Hradiště.
Cenová křivka nafty udělala za rok obrovský skok. Ještě na sklonku března 2010 stál litr 29,47 koruny, teď za něj zaplatíte 33,80. Nárůst o 4,33 koruny je pro hradišťského dopravce citelný. „Měsíčně proděláváme asi půl milionu korun. Kdyby to tak mělo pokračovat dál, tak ročně přijdeme o šest milionů, což je nemyslitelné. Zdražení se tudíž nevyhneme,“ přiznává Kallus, který není zastáncem zvyšování cen. „Ale někdy zkrátka není jiné řešení. Bohužel cena nafty je jediná nákladová položka, kterou neumíme odhadnout,“ dodává náměstek.
Osm korun, které cestující v MHD platí, je každopádně jedna z nejnižších cen v zemi. V Kroměříži třeba čerstvě rozhodli o zdražení z 10 na 13 korun! „Osm korun není žádná hrůza. A když platíte kartou, je to pohodička. Určitě se mi stále vyplatí jet raději autobusem než autem. A že možná poulička zdraží? Když to bude o korunu jako vždy, žádný problém. Tři už by mě ale asi přinutily usednout za volant,“ má spočítáno Karel Bílek, který jezdí za prací do Kunovic. „Vytíženost pouliček se už druhým rokem nepatrně zvyšuje, oproti tomu ale u ostatních linek klesá. A tak se dá říct, že počet ročně přepravených cestujících je zhruba stejný. I jejich zásluhou proto zatím nezdražujeme,“ vysvětlil Kallus.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace