Cukrář vsadil na karamel a vyhrál
Foto: zde / Zabodoval karamelem - Student oboru cukrář Leoš Bujáček vyhrál soutěž Moravský pohár 2010, když své delikatesy kombinoval s karamelem. Cukrářskými výrobky je VOŠ, SOŠ a SOU ze Bzence pověstná po celé Evropě.
Mezinárodní soutěž v Bzenci ovládli studenti ze Slovácka
Obrovského úspěchu dosáhl Leoš Bujáček, student třetího ročníku oboru cukrář Vyšší odborné školy, střední školy a středního odborného učiliště v Bzenci. Profesionální soutěžní porota ho vyhlásila vítězem osmého ročníku mezinárodního Moravského poháru. Druhé místo získala Markéta Hoferová ze Střední školy průmyslové a hotelové v Uherském Hradišti. Na Slovácku tak zůstaly obě nejcennější trofeje.
Šestnáct soutěžících ze stejného počtu škol předvádělo ve dvoudenní soutěži své cukrářské umění. Kromě tuzemských zástupců přijeli i dva soutěžící ze Slovenska, což zvýšilo už tak vysoce položenou laťku. Každý z účastníků měl za deset hodin připravit slavnostní dort, k tomu čtyři druhy dezertů a dekorativní výrobek, uvedla Marie Kučerová, hlavní mistrová oboru cukrář na bzenecké škole a současně hlavní organizátorka poháru.
Bzenec tentokrát vsadil na mladého muže, a to i přesto, že na podzimní mezinárodní soutěži v Rakousku za tuto školy sklízely ovace jen dívky. Jsme nesmírně rádi. Leoš Bujáček je studentem, na kterém je vidět, že ho práce skutečně baví. A hlavně je ochotný se učit novým věcem, což se mu v budoucnu zcela jistě vrátí, je přesvědčena Kučerová.
Bujáček, který do bzenecké školy jezdí z Uherského Brodu, považoval za těžkou hlavně úvodní část soutěže. Nejtěžší byla středa, kdy jsme měli sedm hodin na přípravu krémů a jednotlivých ozdob. Využil jsem v nich také můj oblíbený karamel. Druhý den jsme už jen vše zhotovovali, uvedl Bujáček, který přiznal, že se na soutěž připravoval asi čtyři týdny. Zkusil jsem si to absolvovat celé asi pětkrát, přičemž vždy bylo co upravovat a ladit. Definitivní verzi toho, co budu vyrábět, jsem pak udělal až v posledním týdnu. Rád se inspiruji na nejrůznějších soutěžích jednotlivými detaily a taky to chce hodně experimentování, aby výrobek byl nejen hezký na pohled, ale aby také dobře chutnal, vysvětlil vítěz, kterého na soutěž připravovala mistrová Libuše Maléřová.
Na umění svých cukrářů je ředitel školy Emil Ševčík náležitě hrdý. Cukráři jsou naší chloubou, nejenže jsou jejich výrobky nejvíce vidět, ale také jsou ty nejhezčí. Jsem rád, že se zde sešla tak těžká konkurence, protože je důležité poměřit si svou úroveň se všemi školami, aby to mělo co nejvíce vypovídající hodnotu nejen u nás, ale i v celé Evropě, řekl Ševčík. A poukázal na to, jak výrazně stoupá počet účastníků: Zatímco na první ročník přijela pouze tři družstva, teď už jich byl více než pětinásobek.
Úspěch slováckého cukrářského umění podpořila druhým místem Markéta Hoferová z Uherského Hradiště. Na soutěž ji připravovala bývalá mistrová bzenecké školy Věra Matušková. Třetí místo putovalo do Kroměříže pro Veroniku Snopkovou z tamní střední hotelové školy.
Jak však upozornila Kučerová, smutnit nemusí ani ostatní soutěžící. První nemohou být všichni, ale důležité je naučit se něco nového a mít neustále chuť a vůli na sobě i nadále pracovat, shrnula Kučerová.