Cyklisté prahnou po DNA, zásoby se tenčí

Cyklisté prahnou po DNA, zásoby se tenčí
Foto: Ilustrační foto, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE
Uherské Hradiště Zprávy 12 / 12 / 2018

Syntetická DNA je obrovský hit! Strážníci městské policie v Uherském Hradišti čelí náporu cyklistů, za necelých pět měsíců zásobu „genetického“ kódu skoro vyčerpali. Novinka, která zaručeně odradí zloděje, láká hlavně majitele drahých kol. Aktuálně po městě jezdí bezmála stovka ocejchovaných bicyklů.
„Zájem je skutečně obrovský, ale to nás nepřekvapilo. Hned po medializaci se strhla lavina telefonátů. Jelikož jsme ale ještě čekali na dodávku speciálního „genetického“ materiálu, tak se někteří ptali i opakovaně, byli hodně nedočkaví,“ prozradil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské městské policie.
Syntetická DNA je jedinečná stejně jako lidská DNA, označení kol je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou nebo speciálním digitálním mikroskopem. Kolo strážníci označí netoxickou, zdravotně nezávadnou látkou na bázi lepidla. Obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, podle kterého je kolo dohledatelné. „Při nanášení má látka bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává jen průhledný film, který je pouhým okem neviditelný. Běžným způsobem nejde odstranit,“ říká Pauřík. Procedura trvá asi hodinu. Aplikace DNA je sice otázkou minut, nicméně následné schnutí potřebuje čas. A je třeba se vyvarovat povětrnostních vlivů. Služba je zdarma, ale výhradně pro občany s trvalým pobytem ve městě.
Strážníci nejčastěji označují drahá kola, motokola a elektrokola, která jsou pro zloděje největším lákadlem. „Jelikož etiketa upozorňuje případného pachatele, že kolo chrání unikátní syntetická DNA, jeho krádež je riskantní,“ poznamenal velitel strážníků. Každé označené kolo se totiž objeví v národním registru forenzního identifikačního značení, takže je možné jej identifikovat třeba v Chebu.
Z policejních statistik však jasně vyplývá, že počet krádeží jízdních kol v ulicích města výrazně klesá. „Už máme jen posledních pár dávek, které vydrží možná do Vánoc. Ale se syntetickou DNA určitě nekončíme, značení rozšíříme i na invalidní vozíky,“ prozradil Pauřík.

TOPlist