Cyklostezku na Rovninu zalije beton!

Cyklostezku na Rovninu zalije beton!
Foto: koláž DOBRÉHO DNE  /  Rozhledna Rovnina je vyhledávaným cílem turistů i obyvatel města.
Uherské Hradiště Zprávy 24 / 08 / 2021

Polňačku z Mařatic na oblíbenou rozhlednu Rovnina vystřídá pět metrů široká betonová cesta! Vtip? Kdepak. Radnice v Uherském Hradišti totiž určila priority pro Státní pozemkový úřad, který proměnu zaplatí z vlastní kapsy. Snahou je zlepšení sítě cest, posílení ekologické stability krajiny a ochrana půdy před erozí.

Trasa k rozhledně je součástí Cyrilometodějské stezky. „Její stav je naprosto nevyhovující, s opravou jsme počítali z rozpočtu. Ale když se nabízí možnost, že veškeré náklady půjdou na vrub státu, tak proč to nevyužít. Zvlášť v případě frekventované stezky,“ prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Turistům se však nelíbí, že polní cestu zalije beton. „To mi hlava nebere, úplně to změní ráz krajiny. Takhle to má své kouzlo,“ diví se Kamil Havlíček ze Starého Města. Osypky naskakují i opozici. „Pět metrů široká betonová komunikace mi prostě vadí, vsadil bych na jiný, třeba mlatový povrch. Cyklisté navíc aktuálně při sjezdu od rozhledny jezdí opatrně, po betonu to naopak spustí a hrozí, že v nepřehledných zatáčkách dojde k závažné kolizi,“ varuje Jiří Vašica, opoziční zastupitel. „I když cesta úpravu potřebuje, beton zásadně naruší přírodní ráz krajiny,“ přikyvuje i koaliční Zuzana Vandame.

Starosta však na zastupitelstvu připomněl, že i dnes cestu z Mařatic na Rovninu tvoří panely, jen už jsou v některých místech natolik zarostlé, že nejsou vidět… „Beton už tam je, takže trasu jen zkultivujeme. Je třeba si navíc uvědomit, že smyslem pozemkových úprav je otevřít krajinu zemědělské činnosti a zabránit vodní i větrné erozi. Beton je navíc nízkoúdržbový,“ reagoval Blaha.

Obavy turistů, že betonová cesta otevře brány řidičům vozidel, rozptýlil. „Stále zůstane v platnosti zákaz vjezdu, s výjimkou dopravní obsluhy. Jednou z možností je navíc instalování sloupku, od kterého získají klíče jen vlastníci půdy nebo obsluha vysílače. Určitě není cílem paralelní spojnice do Mistřic,“ zdůraznil starosta Uherského Hradiště.

Tagy článku

TOPlist