Cyril a Metoděj zatím zůstávají v kanceláři
Foto: iDobryDen.cz
Sousoší svatého Cyrila a Metoděje zůstává pouze na papíře! I když jeho oživení v Osvětimanech posvětili už před čtyřmi lety, sochařka Jana Omelková je bez práce. Městys má aktuálně jiné priority a navíc ještě ani nevyřešil financování, na kterém se mají podílet i podnikatelé. Sáhnou do peněženek?
„Cyrilometodějská tradice má v Osvětimanech hluboké kořeny, připomenutí velkomoravské historie mi přijde naprosto logické. Ale zatím máme jen maketu sousoší věrozvěstů,“ uvedl Aleš Pfeffer, starosta Osvětiman, který s nápadem na sochy Cyrila a Metoděje v životní velikosti před třemi lety přišel. „Život“ jim vdechne místní sochařka Jana Omelková. „Maximálně se trefila do naší představy, prostý šat, lehká stylizace a světlý beton ztvárňují čistotu, moudrost a vnitřní klid. U soch je navíc patrný obličej, oči, uši, nos. Chtěli jsme totiž, aby učenci byli rozpoznatelní, žádná velká moderna,“ zdůraznil Pfeffer. Metoděj v náručí symbolicky přináší ostatky sv. Klimenta přikryté drapérií, Cyril s knihou a křížem v lehkém nakročení přichází k Metodějovi.
Sousoší ozdobí parčík na návsi před Domem s pečovatelskou službou, přijde na 367 tisíc korun. „Sochy vyrobíme z římského betonu. Aktuálně ale máme jiné priority,“ poznamenal starosta. Jelikož dotační tituly na nové sochy neexistují, požádají Osvětimanští o finanční injekci místní podnikatele. „Ideální představa je půl na půl. Věřím, že do konce volebního období sochy slavnostně posvětíme,“ prohlásil starosta Osvětiman, které se pyšní cyrilometodějskou historií. Věrozvěsti totiž po svém příchodu na Velkou Moravu v roce 863 působili v kostele na nedaleké hoře, kde po tři roky ukrývali ostatky papeže sv. Klimenta.