Další hrozba z Unie: Zbrojní průkaz na nefunkční zbraň

Další hrozba z Unie: Zbrojní průkaz na nefunkční zbraň
Foto: Ilustrační foto  /  Ondřej Benešík
Slovácko Zprávy 26 / 04 / 2017

Hrozba je zatím daleko, ale to neznamená, že neexistuje. Evropská unie chce do dvou let implementovat do legislativy svých členských států směrnici, která by mohla přípravu akcí podobných víkendové Bitvě o Bílé Karpaty velmi zkomplikovat.
O co jde, vysvětluje Ondřej Benešík, místopředseda KDU-ČSL, poslanec Parlamentu ČR a člen jeho Výboru pro evropské záležitosti.

Co dnes konkrétně hrozí ze strany EU majitelům historických zbraní?
Důležité je uvědomit si kategorizaci zbraní. Nefunkční zbraň dnes v podstatě není vedena jako zbraň, ale jako věc. Tudíž nepotřebujete být vlastníkem zbrojního průkazu. Podle nové evropské směrnice ale nefunkční zbraň má patřit do kategorie zbraní, a tím pádem ji majitel bude muset zaevidovat a získat jistý druh zbrojního průkazu. Což může být problém.

V čem?
Především se navýší administrativa jak pro majitele, tak pro policii, která dostane práci navíc. To samé se přitom týká i historických replik. Zde je pak velmi důležité vymezit pojem replika. Pokud máte zbraň ze dvacátého století, tak už nejde o repliku, ale v podstatě o funkční zbraň. Ale pokud je řeč o různých zadovkách, revolverech z Divokého západu nebo o zbraních, které vlastní vojenské historické spolky, tak ty sice dosud byly vedeny jako historické zbraně, ale nepodléhaly registraci. Dnes se majitelé dostávají do situace, kdy budou muset mít zbraně evidované. Což znovu papírově zatíží majitele i policii.

A co když mi visí doma nad krbem třeba replika zbraně z napoleonských válek?
To může být také problém. Držitelé těchto zbraní si vůbec neuvědomují, že je také musí registrovat a vlastnit k nim průkaz. Paradoxně tak mohou být kriminalizováni…

Jak mohou nová pravidla, pokud začnou skutečně platit, ohrozit akci typu Bitvy o Bílé Karpaty?
Především se zkomplikují parametry akcí. Pořadatelé budou muset žádat o všemožná povolení. Osobně si ale myslím, že tak velkou akci, jako se chystá ve Strání, to zásadně neovlivní. Do potíží se dostanou spíše menší akce.

Zavedení směrnice je otázkou měsíců, nebo roků?
Domnívám se, že třeba příští ročník straňanské akce v žádném ohrožení není. Situace se bude navíc řešit až po říjnových parlamentních volbách. Podle mých informací bude Ministerstvo vnitra podávat proti nové evropské směrnici žalobu. Nejde přitom o žádnou snahu nebojovat s terorismem. To v žádném případě. Jedná se spíše o právní základy, kdy se pro současné znění směrnice použila ustanovení o vnitřním trhu. Spousta lidí má ale dojem, že se jedná o národní bezpečnost. A co se toho týká, zde Unie nemá žádnou pravomoc. Tady jde o kompetenci členských států. Jedná se tedy o jakýsi řekněme právně-filozofický spor. Na evropské úrovni se rozhodlo o něčem, co je ve výsostné pravomoci členských států. Takový dojem má i Ministerstvo vnitra, a právě proto směrnici napadá.

Jak by podle vás měla nová pravidla vypadat?
Aby se paradoxně nestalo, že lidé nebudou zbraně přihlašovat, z čehož by následně mohl těžit černý trh, tak by se unijní orgány měly jasně zaměřit na parametry, které jasně určí, jak má vypadat nefunkční zbraň. Podle norem, které dnes platí v České republice, už jednou upravenou zbraň nelze vrátit do původního stavu. Alespoň takto mi to vysvětlují odborníci. Spousta unijních států má ale nastaveny parametry, podle kterých se z upravené zbraně dá po odborném zásahu znovu střílet.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist