Daroval kostní dřeň, zachránil život muže v Česku

Daroval kostní dřeň, zachránil život muže v Česku
Foto: Klára Conková  /  Michal Bumbálek převzal cenu z rukou herce Ondřeje Vetchého.
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 06 / 2022

Když před třemi lety daroval vzorek krve, který zamířil do Českého národního registru dárců kostní dřeně, nepřemýšlel, jestli někdy zachrání lidský život. Šance, že se najde vhodný pacient, je malá a často trvá několik let. Michal Bumbálek z Uherského Hradiště ale nakonec odběr nepodstoupil „zbytečně“, obětoval svůj čas i část sebe a vyléčil člověka, kterého nikdy nepotkal.

„Už léta daruji krev. Jednou se mě sestřička v Uherskohradišťské nemocnici zeptala, jestli jsem neuvažoval o zapsání do registru dárců kostní dřeně, jejíž odběr se dnes už neprovádí jen pod narkózou odsátím z kosti, ale i z krve. Vůbec jsem nepřemýšlel. Vzala mi zkumavku krve, vyplnil jsem pár dotazníků a šel domů,“ svěřil se Bumbálek.

Tři roky byl klid, už skoro zapomněl. „Věděl jsem, že pro žádného pacienta nemusím být vhodný dárce, ale měl jsem dobrý pocit, že jsem to aspoň zkusil. A pak mi zazvonil telefon,“ pokračoval osmadvacetiletý muž. Transplantaci kostní dřeně absolvoval v Plzni, ještě předtím ale podstoupil vyšetření v Brně. „Vybral jsem si metodu separace z krve, která se provádí bez narkózy. Čtyři hodiny jsem ležel, z jedné ruky mi brali krev, která putuje do separátoru, kde se oddělují krvetvorné buňky, a krev se následně vrací do druhé ruky. Žádná bolest, nic jsem necítil, jen to bylo nepříjemné, člověk se nemůže pohnout,“ vylíčil Bumbálek, který podstatně více času strávil na cestě. „Ale měl jsem veškerý servis, všichni mi vycházeli vstříc. Zaplatili mi naftu i ubytování v hotelu s přítelkyní, která mě doprovázela,“ dodal s tím, že jeho kostní dřeň pomohla muži z Česka. Konkrétní informace nemá. „Třeba se jednou potkáme, byl bych i rád. Ale už se taky stalo, že vyléčený chtěl dárci poděkovat a jemu to bylo nepříjemné. I proto pacienti zůstávají v anonymitě,“ poznamenal Bumbálek. Je jedním z 52 dárců kostní dřeně, kteří byli oceněni na 24. ročníku galavečeru Českého národního registru dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně v pražském Obecním domě. Speciální křišťálové bloky od sklárny Moser jim předal herec Ondřej Vetchý.

Večer už tradičně probíhal v duchu klasického epitafu Oskara Schindlera: „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět.“

Tagy článku

TOPlist