Děti smutní, policie pátrá po gorile a bizonovi

Děti smutní, policie pátrá po gorile a bizonovi
Foto: Archiv MŠ Husova Uh. Hradiště
Uherské Hradiště Zprávy 03 / 12 / 2014

Oči pro pláč zůstaly dětem mateřské školy Husova v Uherském Hradišti. Ze zahrady jim totiž „utekli“ gorila a bizon z Noemovy archy, po pouhých čtyřech dnech od „připlutí“... Ze dřeva vyřezávané sochy zvířat, které jsou součástí nové zahrady v přírodním stylu, ukradl zloděj, po kterém už pátrá policie.
„Děti i rodiče jsou v šoku! Nepochopím, jak někdo může ublížit dětem. Na zvířátka se každý den těšily, ještě si je ani pořádně neužily a dvě už jsou pryč,“ těžko hledá slova Ilona Močičková, ředitelka mateřských školek na Husově ulici. Motto jedné z nich je Jsme na jedné lodi. „A zvířátka jsou její důležitou součástí,“ zdůraznila ředitelka.
Zloděj ve školce řádil v noci z neděle na poslední listopadové pondělí, ještě se snažil ukrást i klokana, ale byl asi vyrušený. „Jelikož už nám před časem ze zahrady ukradli trampolínu, trvala jsem na zabetonování zvířat. Ani ve snu mě nenapadlo, že někdo ukradne i betonový základ,“ kroutí hlavou Močičková. Školka zbylá zvířata - klokana, medvěda a velblouda - schovala do budovy. Kdy se do zahrady vrátí, zatím netuší. „I tak je budeme vracet se strachem, že si je zase někdo odnese,“ přiznává ředitelka.
Sochy byly vyřezané na zakázku, hodnota jedné je bezmála 17 tisíc korun. „Každá měla ve spodní části železné tyče zapuštěné do betonu. Sochy byly vysoké čtyřicet a dlouhé šedesát centimetrů,“ popsala ukradená zvířata Milena Šabatová, tisková mluvčí uherskohradišťské policie, která uvítá jakékoliv informace o sochách, případně pohybu podezřelých osob či vozidel. „Zvířata byla bohužel v části zahrady od aleje, kde v noci moc lidí nechodí. Šance, že zloděje dopadnou, je asi malá, ale třeba je sám vrátí,“ přeje si Močičková. I když si ukradené sochy po zveřejnění jejich fotografií už asi na zahradu nikdo na Slovácku nedá, není vyloučené, že je pachatel prodá do Čech nebo za hranice.
Zloději v případě dopadení hrozí až dva roky za mřížemi.

autor: PETR ČECH
TOPlist