Dětští lékaři porušují zákon
Foto: ilustrační
Pediatři na Uherskohradišťsku stále neprovádějí bezplatné očkování proti pneumokoku. Lékařům se totiž ani za mák nelíbí, že vakcína není dostupná pro všechna miminka do dvou let, a zároveň se obávají existenčních potíží. Jejich postup je však podle ministerstva zdravotnictví protizákonný!
Rozhořčení pediatři už dokonce podepisují petici a otevřeným dopisem vyzvali ke změně systému očkování proti pneumokoku i ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou. Máme dvě zásadní výhrady, očkování diskriminuje děti od šesti do dvanácti měsíců a stávající metodický pokyn omezuje lékaře a nutí je vlastními finančními prostředky garantovat státní program, shrnula v kostce jádro problému Parvine Gricová, uznávaná lékařka a předsedkyně okresního sdružení praktických dětských lékařů Uh. Hradiště. Jelikož o plošné očkování pneumokokovou vakcínou pediatři léta usilovali, situace je mrzí, nicméně odmítají očkovat za podmínek, které jsou pro malé dětské ordinace likvidační.
Jenže ministerstvo zdravotnictví na hlas ze Slovácka reaguje protiútokem, postoj pediatrů označilo za protizákonný. Když dítě nenaočkují, odmítají poskytnout zdravotní péči. Pediatr je pak povinný vydat písemný záznam, s nímž se rodiče mohou ihned obrátit na zdravotní pojišťovnu, případně orgány činné v trestním řízení, zdůraznil Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Jaký je aktuálně zákonný systém očkování proti pneumokoku? Pediatři musejí vakcíny koupit u distribuční společnosti, aplikovat dítěti a až zpětně žádat o úhradu zdravotní pojišťovny. Kolečko je však otázkou až padesáti dnů, kroutí hlavou lékaři. Úhradu nákladů spojených s očkováním - nákup vakcíny i její aplikaci - provedeme do třiceti dnů od převzetí vyúčtování, upřesnila Martina Stavjaňová, mluvčí zlínské krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Systém proplácení vakcín zdravotními pojišťovnami není podle ministerstva zdravotnictví zdaleka nový. Funguje u řady dalších očkování, například tetanu, zdůraznil Sršeň. Distributoři navíc prý aktuálně prodloužili splatnost faktur o 30 dnů, tedy na čtyři měsíce. A lékaři ještě dostávají od pojišťovny 180 korun za jeden vpich a také získávají část obchodní marže na vakcíně ve výši dalších několika set korun. Lékař má zkrátka peníze od zdravotní pojišťovny o desítky dnů dříve, než je musí hradit distributorům, diví se protestům pediatrů mluvčí.
Informace ministerstva zdravotnictví jsou však podle Gricové silně zavádějící. Třeba zmíněné očkování proti tetanu odjakživa patří mezi povinná očkování hrazená státem, lékaři jej nikdy nenakupovali! Zavedený systém - nakup za své a účtuj pojišťovně - totálně znevýhodňuje malé ordinace, které na každou vakcínu doplácejí čtyřicet procent ceny z vlastní pokladny. A označovat aplikaci vakcíny za píchnutí muže udělat pouze diletant, který neví, co očkování obnáší a s jakými riziky je spojeno, vrací úder Gricová, kterou rovněž rozohnilo nařčení ministerstva z porušování zákona. Prohlašovat, že pediatři jsou případ pro orgány v trestním řízení, je hodné všeobecné pozornosti, prohlásila uherkohradišťská lékařská kapacita.
Jestli nakonec snaha pediatrů z Uherskohradišťska padne na úrodnou půdu, je ve hvězdách. Na přímou otázku redakce DOBRÉHO DNE totiž ministerstvo nereagovalo.