Dialýza sleduje i pacienty spící doma. Čištění krve sleduje přes internet

Dialýza sleduje i pacienty spící doma. Čištění krve sleduje přes internet
Foto: Ilustrační foto
Uherský Brod Zprávy 16 / 04 / 2019

Brodské dialyzační středisko, které sídlí v budově městské nemocnice s poliklinikou, se dál mění k lepšímu. Dialýza se po nákladné rekonstrukci, která trvala pět měsíců a vyžádala si 11 milionů korun, změnila v plně klimatizované středisko s novým sálem s pěti lůžky. Pokud by to bylo nutné, personál tak může v jednu chvíli pečovat až o 60 pacientů.
Dnes je v péči na 40 pacientů na hemodialýze, spousta z nich je na seznamu čekatelů na transplantaci ledvin. „Naše středisko je nad republikovým průměrem. Doporučuje se mít sedm procent pacientů na čekacím listě, u nás je to přes 20 procent,“ uvedla primářka Markéta Kratochvilová.
Mezi pacienty je také paní Jarmila z Březové, která si dialýzu provádí už tři roky doma a do střediska dojíždí na kontroly. Jak je to možné? Speciální přístroj na čištění krve má prostřednictvím internetu spojený s dialyzačním dispečinkem. „Dialýzu provádím denně ve spánku,“ prozradila novinářům pacientka.
Kromě Uherského Brodu fungují dialyzační střediska také ve všech okresních nemocnicích, tedy v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Zlíně.

TOPlist