Dílny a garáže zmizí z mapy, nahradí je amfiteátr a klidová zóna
Foto: iDobryDen.cz
Důstojnější tvář získá okolí renesančního zámku v Uherském Ostrohu. Radnice totiž připravuje revitalizaci veřejného prostranství, na kterém vyroste zastřešovací pódium pro pořádání kulturních a společenských akcí, odpočinková zóna s fontánou, spousta zeleně a parkovací místa.
Zámek z 13. století v uplynulých letech získal novou fasádu, jeho největší pihou na kráse jsou tak aktuálně hospodářské objekty v těsném sousedství, sloužící jako zázemí pracovníků údržby města. „Zaměstnance, kteří mají na starosti údržbu městského majetku, přestěhujeme, s největší pravděpodobností zamíří do městského objektu vedle pošty na ostrožském Předměstí,“ potvrdil Vlastimil Kuřimský, starosta Uherského Ostrohu, s tím, že stávající dílny a garáže zmizí z mapy.
Jejich demolicí vznikne zelená plocha o rozloze více než 3 500 metrů čtverečních, kterou čeká revitalizace. Radní zatím mají na stole jen studii, počítá s otevřením aktuálně uzavřeného prostoru v okolí zámku občanům i turistům. „Studie si pohrává s myšlenkou zastřešovacího pódia pro kulturní a společenské akce, odpočinkové zóny s vodním prvkem, modelu města a připomenutí jeho významných osobností. Zároveň počítáme s výsadbou zeleně a novými parkovacími místy,“ prozradil Kuřimský.
Studii až na drobnosti posvětili rovněž památkáři, kteří třeba doporučili ubrat dlažby a přidat travní plochy. „Jakmile dokument upravíme podle jejich požadavků, plánujeme veřejné projednání s občany, chceme slyšet jejich názor,“ zdůraznil starosta.
Uherský Ostroh zároveň investuje do zámeckého parku, v plánu má rozšíření dětského hřiště, stavbu workoutového hřiště a výsadbu zeleně. Jen musí vyřešit pozemky, u kterých nejsou vypořádané majetkoprávní vztahy. „Jsou majetkem židů, kteří padli za druhé světové války, nebo jsou od té doby nezvěstní,“ vysvětlil Kuřimský s tím, že jakmile spatří světlo světa projektová dokumentace a stavební povolení, radnice se postaví do fronty na evropské dotace. „Jestli jsme byli úspěšní, zjistíme asi až po Novém roce. Výzvu totiž vyhlásí podle čerstvých zpráv v březnu a příjem žádostí o dotaci vyprší až na podzim. Letos tak zahájíme maximálně přípravu území a nějaké demoliční práce. Gró pak přijde na řadu v dalších dvou letech,“ nastínil harmonogram starosta, podle kterého si investice odhadem vyžádá desítky milionů korun.