Dlouhou dobu žijete v zahraničí. Co si myslíte o odchodu lékařů z českých nemocnic?

Dlouhou dobu žijete v zahraničí. Co si myslíte o odchodu lékařů z českých nemocnic?
Uherské Hradiště Zprávy 23 / 01 / 2011

Situace je velmi složitá. Je zcela normální, že vedení nemocnice musí hledat alternativy řešení odchodu lékařů, aby zachovalo chod nemocnice. Pokud by nic neudělalo, mohlo by být nařčeno z nečinnosti.
Toto vyhrožování lékařů je podle mého názoru pouhé vydírání, protože lékařské povolání není primárně jenom o odměně, ale je to poslání, ke kterému se lékaři zavazují. Odcházející lékaři by si měli uvědomit, že mimo ČR je akce „Děkujeme, odcházíme“ vnímána velmi negativně, jelikož  v zahraničí nejsou tisíce volných míst, čekajících jen na nespokojené české lékaře, a tamní odborníci své pozice opouštět rozhodně nehodlají. Budou určitě čelit nevraživosti zahraničních kolegů. Navíc by mne zajímalo, jak někteří lékaři chtějí bez dostatečné jazykové vybavenosti správně diagnostikovat a vykonávat pro pacienta životně důležité úkony.
Z vlastních zkušeností vím, že jen aklimatizace v zahraničí je otázka několika let a někteří to nemusí zvládnout vůbec. Vůbec si tedy nedokážu představit, že čtyři tisíce lékařů za měsíc jednoduše odejdou včetně svých rodin a od dubna jen tak začnou pracovat v cizině. Uvědomují se, že přestěhovat děti do jiného prostředí není jednoduché? Kde zaměstnají své manželky? Budou mít stejné společenské postavení jako v Česku? Určitě nebudou. Budou tam v pozici někoho, kdo přišel z Východu a bere tamním lidem práci. Anebo je představa některých, že tady rodiny nechají a budou dlouhodobě pracovat v zahraničí? To je model, který buď rozbije rodinu, nebo za rok přestane být zajímavý.
Nacházíme se v těžké hospodářské době a pokud se šetří ve všech oborech, je zcela logické, že by si i lékaři měli počkat na to, až bude mít stát více peněz a bude schopen vylepšovat podmínky všem. V soukromém sektoru by takové nesmyslné požadavky a jednání vedly ke krachu a tím k úplné ztrátě pracovních míst a zatížení sociálního systému.
Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace