Do zámeckého parku doplavala obří ryba
Foto: sal / Bílovický radní Adam Skovajsa u nového přírůstku naučné stezky. Ryba je dílem talentovaného řezbáře Ondřeje Mikulce z Nivnice, který je žákem čtvrtého ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem.
Zámecký park v Bílovicích má novou atrakci, dřevěného pstruha, který je dva a půl metru dlouhý, skoro půl metru široký a váží 400 kilogramů. Stává se symbolem Pstruží stezky, která začíná právě v parku a učí hlavně školáky poznávat přírodu. Trasu postupně oživí i další sochy zvířat, žijících v okolí, od bažanta až po kance.
Stezka vede ze zámeckého parku podél potoka směrem k Březolupům k remízku pod kopcem na Topolnou. Když jsme ji na podzim otevírali, jen jsme nainstalovali infopanely s fotografiemi rostlin a ryb, které žijí v zámeckém jezírku a místních potocích. A teď pokračujeme dál, vysvětlil Adam Skovajsa, radní Bílovic, který je autorem celého projektu. Jeho cílem je vytáhnout školáky od počítačů a chytrých telefonů do přírody. Stezku však s oblibou využívají k procházkám i pejskaři.
Ryba je dílem talentovaného řezbáře Ondřeje Mikulce z Nivnice, který je žákem čtvrtého ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Spolupráce se zrodila náhodou, Ondra mě zaujal na burze středních škol v Uherském Hradišti, kde předváděl práci s dlátem. Když jsem zjistil, že umí i s motorovou pilou, uzavřeli jsme dohodu o provedení práce a společnými silami se pustili do výroby dřevěných zvířat, uvedl Skovajsa. Aktuálně pod jejich rukama ožilo sedm zvířat (ryba, bažant, kachna, zajíci, čáp, sova a káně) a tři směrové cedule ve tvaru ryby. Rodí se ze statných topolů, donedávna se tyčících na kraji obce. Ortel stromů podepsala vichřice, při které jeden spadl na vozovku… Jejich zdravotní stav byl špatný, takže jsme je museli pokácet. Hnilobou nezasažené dřevo jsme beze zbytku využili, prozradil radní.
S instalací zbylých soch Bílovičtí počítají do letních prázdnin. Aktuálně čekají na držáky ze žárového zinku, které zapustí do betonových podstavců, čímž sochy ochrání před krádeží. A do budoucna chceme ještě stezku doplnit o srnu nebo kance, ale mladého řezbáře teď čeká maturita, takže prozatím vymění motorovou pilu a dláto za učení, dodal s úsměvem Skovajsa s tím, že ve hře je i výstavba mokřadu.
Originální Pstruží stezka z obecního rozpočtu vysála bezmála sto tisíc korun. V Bílovicích věří, že poslouží nejen k výchovně-vzdělávacím účelům, ale podpoří i turistický ruch.