Dobrá zpráva: Záchrana leteckých exponátů začíná!
Foto: iDobryDen.cz
Spása se blíží! Iniciativa Zachraňte Letecké muzeum Kunovice padla na úrodnou půdu, když vyvolala obrovskou vlnu solidarity. Unikátní exponáty totiž pod širým nebem chátrají a vysílají zoufalé S.O.S. Světlo světa tak čerstvě spatřila koncepce jeho rozvoje, kterou však Slovácký aeroklub zatím drží pod pokličkou. Detailně ji představí začátkem února v kině Hvězda.
Letecké muzeum významem i rozsahem sbírky překračuje hranice Zlínského kraje, mezi pětadvaceti civilními a vojenskými letadly je několik exponátů, které je možné vidět pouze v Kunovicích. Jejich stav je však v mnohých případech tristní. Nejhůře jsou na tom letadla, která mají smíšený potah, jako například Z-126 a první prototyp čtyřistadesítky XL-410, ale u ní už máme příslib na brzkou opravu, říká Martin Hrabec ze Slováckého aeroklubu, který je duší iniciativy za záchranu leteckého muzea, jež byla impulsem pro vznik klíčového materiálu. Slovácký aeroklub jej vypracoval na vlastní náklady.
Kdyby ale před dvěma lety Martin Hrabec a jeho přátelé nerozjeli iniciativu na záchranu leteckého muzea, exponáty by zřejmě do několika let skončily na vrakovišti... Součástí iniciativy byl i prodej upomínkových předmětů s delfínem, kterého český karikaturista Pavel Kantorek namaloval v roce 1967 na trup unikátního letounu Aero L-29 A Delfín, nebo kalendáře modelek u chátrajících letounů, které zachrání jedině hangár. Na jeho stavbu bychom potřebovali prodat desetitisíce kalendářů a upomínkových předmětů, ale díky lidem, kteří mají upřímný zájem pomoci neživé letecké technice, jsme nashromáždili dostatečné prostředky na start nového provozu i zlepšení zázemí, říká Hrabec, kterého vlna solidarity mile překvapila. Trička s motivem letadla a nápisem Letecké muzeum Kunovice si dokonce odvezla domů i jedna italská rodina, která v Česku trávila dovolenou. Nástěnný kalendář pro změnu třeba visí i v Rakousku, Rusku nebo Kanadě.
Vlastníkem chátrajících exponátů je Slovácký aeroklub, jehož členové nečekají na pomoc se založenýma rukama. Naopak. Společně s dobrovolníky loni u nejvíce ohrožených strojů provedli řadu konzervačních prací. Nejvíce času jsme věnovali stopětce (Z-126 - pozn. autora), která je v dost bídném stavu, a legendárnímu MiG-15. Ještě jsme vytvořili dokumentaci jednotlivých letounů, ve které jsou rozděleny do kategorií podle stavu, a následně jsme zpracovali plán oprav i s kalkulací, prozradil Hrabec, podle kterého stavební ruch zasáhne muzeum nejdříve v roce 2016. Letos si posvítíme na projektovou přípravu, abychom měli co nejlepší podklady a zvýšili tím šance na záchranu maximálního počtu letounů v co nejkratším čase a vytvoření živého muzea, zdůraznil Hrabec.
Slovácký aeroklub svou koncepci veřejnosti detailně představí v pondělí 2. února od 17 hodin v uherskohradišťském kině Hvězda.