Dobře utajení vítězové olympiád. Už šesté zlato, o kterém se neví!
Foto: ara, koláž DOBRÉHO DNE / Slovácko se může pochlubit dalším olympijským vítězem. Z polské Poznaně si přivezl zlatý pohár ze závodů sportovních holubů Josef Kučera. Holub vlčnovského chovatele triumfoval v kategorii Sport B.
Hluk, Kunovice, Uherské Hradiště-Mařatice, Vlčnov a Zlechov. Tady všude žili nebo stále žijí olympijští vítězové. A jeden z nich je dokonce dvojnásobný! Nesmysl? Slovácko není jen baštou folkloru, do národní špičky patří dlouhodobě také místní chovatelé poštovních holubů. Zatím poslední triumf získal nedávno v polské Poznani vlčnovský chovatel Josef Kučera. Jeho holub s označením 15-0250-311 dobyl svět v kategorii Sport B. A po vzoru sportovců, kteří zazáří na mezinárodní scéně, doma dlouho nezůstal. Holubí šampion si dnes spokojeně užívá novou voliéru v Nizozemí. Do Vlčnova se podle dohody chovatelů vrátí už pouze jeho potomek.
Zatímco v Belgii nebo Nizozemí patří závody poštovních holubů k oblíbeným národním sportům, v Česku k popularitě často nestačí ani ten největší mezinárodní úspěch. Příkladem je poslední triumf z Poznaně, o kterém ve Vlčnově vědí jen zasvěcení. Žádné ovace nebo zmínka o skvělé reprezentaci Vlčnova na Josefa Kučeru nečekaly. Máme olympijského vítěze? To je skvělá zpráva. Ale omlouvám se, nevíme o tom…, přiznává Marie Mošťková, místostarostka Vlčnova. Mně to ale vůbec nevadí. Někdy je lepší být v pozadí, říká skromně Josef Kučera.
O tom, že bude chovatelem, který má respekt v Evropě a také v Číně, odkud mu nadšenci píší o rady, rozhodla náhoda. Jako desetiletý kluk jsem chytil jednoho závodního holuba a pak to všechno začalo, vzpomíná chovatel. Postupně jsem se do světa, který je pro laiky poněkud složitý a možná také nesrozumitelný, dostával víc a víc. Než jsem se dostal na vrchol, uplynulo čtyřicet let, dodává Josef Kučera.
V jeho hlavní voliéře je na sedmdesát závodních holubů. Mezi absolutní elitu patří číslo 16-0250-721, mimochodem sourozenec olympijského vítěze z Poznaně. Je skutečně unikátní, že oba holubi z jednoho hnízda sbírali tak výrazné úspěchy. Ale tříletý bratr vítěze už letos závodit nebude. Je z něj chovný samec, prozradil chovatel. Bratr šampiona má za sebou sportovní dráhu, o které odborníci hovoří v superlativech. Dosáhl na čtvrté místo v republice v kategorii H a je druhým olympionikem z holubníku Josefa Kučery. Už jako holoubě dokázal získat první a druhou cenu okresního svazu. Jako roční v ní bodoval osmkrát a jako dvouletý dokonce dvanáctkrát. Oba holubi jsou pak nejen excelentními závodníky, ale také jejich vzhled a stavba těla jsou impozantní, přibližuje Jiří Albrecht, jenž se věnuje textům o holubářství.
Holubi i chovatelé mají týden před závody zvláštní rytmus. Chovatel musí pravidelně sledovat vývoj počasí a směry větrů. Výsledky pozorování se pak odráží na složení stravy. Ta bývá dílem dietní a dílem energetická. Některé závody mají tisíc i více kilometrů, holubi musí být silní, upřesňuje Josef Kučera, jehož letka absolvuje denně dva tréninky po šedesáti kilometrech. V šest hodin ráno a v sedm večer otevírám holubinec. Samozřejmě nevím, jakou vzdálenost za hodinu každý z holubů urazí, ale obecně platí, že jedna minuta se rovná kilometru. Zkrátka, trénink musí být pořád, tedy i mimo závodní období, poznamenal chovatel.
A jak si vlastně máme holubí závody představit? Každý pták má na pravé noze identifikační kroužek a na levé čip. Ten načítá vzdálenost a čas od startu do cíle, kterým je vždy domovský holubinec. Když holub přiletí domů, přes anténu se mu načte výsledný čas. A protože cíl má každý jinde, speciální program všechna data přepočítává na přesnou vzdálenost a vteřinu, vysvětlil Josef Kučera.
Olympijští vítězové ze Slovácka
1965 - B. Lesa, Zlechov
1985 - J. Burda, Uherské Hradiště-Mařatice
1989 - Š. Kopálek, Kunovice
2005, 2015 - L. Vojtěšek, Hluk
2019 - J. Kučera, Vlčnov
