Dochází voda. Kdo má štěstí, pere u babiček nebo kamarádů
Foto: ilustr. web
Dochází vám vlastní zdroje a máte zájem o přípojku k obecnímu vodovodu? Musíme vás zklamat, do lokality, kde bydlíte, tam se nedostaneme. I takto často vypadá odpověď hradčovického starosty obyvatelům, kteří po letech využívání vlastních studní řeší akutní nedostatek vody. Na vlastní studny je odkázáno na padesát domácností, což není s přihlédnutím k počtu obyvatel, v Hradčovicích žilo v čase posledního sčítání obyvatel v roce 2016 celkem 1 030 lidí, zanedbatelné číslo. Situace začíná být kritická v místech zvaných Staré Hory a v nejvýše položených místech Lhotky.
Do Hradčovic proudí voda z novoveských nádrží. Kdo bydlí v údolí nebo blízko něj, potíže nemá. To však neplatí o výše položených místech. Bylo velkou kuriozitou, že lidé bydlící na kopcích nikdy žádné problémy s vodou neměli. To se však po několika suchých létech změnilo. Situace nás velmi trápí také proto, že třeba Staré Hory patří k jedné z mála lokalit, kde se dá ještě stavět. Jenomže pokud nebudete mít připojení na vodovod, plány na šťastné bydlení se vám rázem změní, říká starosta Antonín Ondrůšek.
Změna k lepšímu se chystá, ale nepůjde to rychle. Jedná se o klasický běh na dlouhou trať. A jak to dnes často bývá, osm firem z deseti nemá čas. Řešením je vznik vodojemu ve Lhotce. Projektovou dokumentaci už mám na stole. Za 700 metrů čtverečních, které je třeba vyjmout ze Zemědělského půdního fondu, musíme zaplatit 115 tisíc korun. Samotná stavba si pak vyžádá na 4 miliony korun, zvládnout ji chceme ještě letos. V příštím roce by pak měly následovat přípojky, odhaduje starosta Ondrůšek s tím, že natáhnout bude třeba zhruba 1 500 metrů nového potrubí, přičemž jeden metr stojí kolem tří tisíc korun. Čeká nás asi složitější období. Avšak zajištění vody pro výše položené usedlosti je naprostou nutností. Krize už loni propukla naplno a někteří lidé už kvůli nedostatku vody ve studnách museli v létě prát u babiček nebo u kamarádů, kteří vodu mají, konstatoval starosta.
Že je situace vážná, to dokládá i počet žádostí o novou přípojku. Třeba v roce 2018 jich obec vyřídila asi patnáct. Když se před lety u nás stavěl vodovod, návrh obce na připojení jsme odmítli. Vždy jsme si vystačili s vlastní studnou. Teď nám už studna nestačí. Situace není dobrá. Navíc jsme zjistili, že bychom museli vodařům zaplatit dvacet tisíc za vlastní přípojku, materiál a práci by zaplatila obec. Což není zrovna levné, říká jeden z obyvatel, jenž zůstává odkázán na vlastní zdroj vody.