Domov pro seniory chybí v rozpočtu, opozice hovoří o hazardu

Domov pro seniory chybí v rozpočtu, opozice hovoří o hazardu
Foto: Ilustrační foto: web  /  Projejkt Domovu pro seniory je ohrožený, v rozpočtu na rok 2023 totiž nefiguruje.
Uherský Brod Zprávy 04 / 01 / 2023

Stavba Domova pro seniory na místě bývalých „koupelek“ v Uherském Brodě je ohrožena. Projekt totiž nefiguruje v rozpočtu na příští rok, jeho zařazení odmítli koaliční zastupitelé. Opozice jejich krok označila za hazardování s přízní Zlínského kraje, který po letech vyjednávání městu přiklepl potřebná lůžka.

„S investiční akcí jsme se ještě neseznámili, finanční prostředky ale máme připravené v rezervě investic. Když dosáhneme konsenzu, pošleme je na přípravu projektové dokumentace Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem,“ prohlásil na zastupitelstvu Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu, podle kterého není ani definitivní, že bydlení pro seniory vyroste právě v areálu bývalých „koupelek“.

Jeho vyjádření zapůsobilo na opoziční zastupitele jako červená toreadorova muleta na býka… „Jak případná změna lokace souvisí s investiční položkou v rozpočtu? Na projektu se musí dál intenzivně pracovat, vždyť jsme konečně získali potřebný počet lůžek. Když vyšleme zprávu, že projekt škrtáme, o alokovanou kapacitu můžeme přijít,“ varoval kolegy Jan Hrdý, opoziční zastupitel. Bývalé vedení města přitom podle něj o přiřazení lůžek léta bojovalo. Investiční záměr navíc už v minulém volebním období posvětili zastupitelé a vznikla projektová studie, kterou si veřejnost dokonce prohlédla na výstavě sociálních služeb. „Získat podporu Zlínského kraje na lůžka a dostat je do rozvojového záměru, je zdlouhavý a složitý proces. Za každou cenu určitě nemusíme pokračovat v lokalitě Koupelky, ale apeluju, aby projekt domova pro seniory byl zařazený v rozpočtu. Jeho potřeba neustále vzrůstá,“ uvedla Marie Vaškovicová, ředitelka Sociálních služeb Uherský Brod a opoziční zastupitelka.

Uherský Brod si nárokoval 15 lůžek, které od Zlínského kraje získal. Ve hře jsou navíc i další sociální lůžka. „Z prohlášení místostarosty mám pocit, že není jisté, jestli se projekt vůbec zrealizuje, když je zapotřebí nějaký konsenzus. A to mě silně znepokojuje. Nebavíme se přitom o investičních dotacích, ale křehkých a rizikových provozních dotacích, které jsme pět let se Zlínským krajem vyjednávali,“ kroutí hlavou Hrdý, který proto dodatečně navrhl, aby zastupitelé do rozpočtu zařadili 3 miliony korun na projekt Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem. Z hlasování však radost neměl, ruku pro zvedlo jen 12 z 26 zastupitelů. Vládnoucí koalice návrh smetla do koše.

Tagy článku

TOPlist