Domovy důchodců vyčleňují lůžka pro nakažené seniory. V Nezdenicích by jich v případě nutnosti připravili 14

Domovy důchodců vyčleňují lůžka pro nakažené seniory. V Nezdenicích by jich v případě nutnosti připravili 14
Foto: ilustr. web
Slovácko Zprávy 10 / 04 / 2020

Domovy důchodců jsou dnes nejsledovanějšími objekty zájmu hygieny a zdravotníků. Jejich snahou je zabránit rozšíření nákazy novým typem koronaviru mezi penzisty, kteří jsou vůbec nejohroženější skupinou obyvatel. Ve Zlínském kraji byla zatím potvrzena nákaza u dvou klientů z domova v Lukově.
Ministerstvo zdravotnictví nařídilo domovům vyčlenit přibližně desetinu svých lůžek pro lidi s podezřením na nákazu. Klienti s lehkým průběhem nemoci COVID-19 by měli pobývat právě v nově vyčleněných prostorách a nejezdit do nemocnic. Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký k tomu řekl, že všechny domovy pro seniory či pro pacienty s demencemi nová nařízení splnit nezvládnou.
V případě Domova pro seniory v Nezdenicích, kde patří ke klientele také lidé s Parkinsonovou nemocí, by situaci v případě nutnosti zvládli. „Bylo by to sice na úkor pohodlí, ale čtrnáct míst bychom vyčlenit dokázali,“ sdělil Martin Liška, vedoucí nezdenického domova.
Hejtman Jiří Čunek míní, že každé nařízení, které je plošné, nemůže být plně uplatněno. „Menší domovy pochopitelně nemají žádný prostor, aby vytvořily místa pro lidi s koronavirem, to by musely něco přistavět,“ poznamenal.
Jak se tedy bude situace řešit? „Například tam, kde je chodba s deseti pokoji, tak se poslední dva, které mají samostatné sociální zařízení, oddělí vzduchově napínanou plastovou fólií a tam uděláme karanténu. Ale to nejde udělat všude. Přemýšlíme případně také o určitém kontejnerovém systému,“ sdělil Jiří Čunek a dodal, že nejméně polovina z domovů nebude schopná ministerské nařízení splnit.
Agentura ČTK citovala Čunka, podle kterého se bude muset každý konkrétní případ nakaženého seniora řešit individuálně. „Máme však i domovy, kde jsou mentálně postižení, a ti, kdyby měli být v nemocnici, tak na ně změna prostředí bude působit velmi negativně. Proto bude lépe, aby například pro ně byla vytvořena karanténa v prostředí, kde to znají,“ uvedl hejtman. Kdyby se však zjistilo, že je v nějakém zařízení nakažená většina klientů, zavřelo by se celé.

Tagy článku

TOPlist