Dopitová: Rezignace? Nepřemýšlím o tom

Dopitová: Rezignace? Nepřemýšlím o tom
Foto: ilustr.
Sušice Zprávy 31 / 01 / 2013

Aktuálně je určitě nejostřeji sledovanou ředitelkou mateřské školy na Uherskohradišťsku. Devětadvacetiletá Eliška Dopitová, která v létě převzala štatefu v sušické školce, neprožívá nejklidnější životní období. Na její hlavu se sype lavina kritiky rodičů i školní inspekce. „O rezignaci přesto nepřemýšlím,“ říká v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

?Vaše ředitelská židle se povážlivě houpe. Nemáte strach z odvolání?
Česká školní inspekce odvolání ve zprávě nedoporučila, jen nabádá k nápravě. A starosta mi potvrdil, že za mnou stojí.

?Takže se domníváte, že je všechno v pořádku?
To určitě ne, je třeba odstranit inspekcí odhalené nedostatky. Do třiceti dnů proto musím navrhnout opatření, která povedou k nápravě.

?A co se týká nedostatečného vzdělání a praxe, na které školní inspektoři rovněž poukázali?
Nechápu. Z výběrového řízení, kterého se zúčastnila i zástupkyně České školní inspekce, jsem vyšla jako kandidát, který má potřebné vzdělání i praxi. A teď to vypadá, že je vše jinak… Z dvojího metru jsem rozčarovaná.

?Jakou za sebou tedy máte praxi?
Dva roky v základní a dva roky v mateřské škole. Zkušenosti mám tudíž ze základního i předškolního vzdělávání. Na rozdíl od bývalé ředitelky mám vysokoškolské pedagogické vzdělání a nyní studuji další vysokou školu pedagogického směru.

?Cítím, že vás návštěva České školní inspekce zaskočila?
Kdepak, nezaskočila. Rodiče i učitelka mě o svém podnětu na ČŠI informovali předem. V podstatě to byl jejich první nátlak na mé odstoupení. Zaskočila mě jen „neférovost“ celé situace. Co mám informace z kraje i od jiných inspektorů, obvykle chodí inspekce nejdříve za rok po jmenování nové ředitelky, aby byl dostatek času na zapracování. Čtyři měsíce je neskutečně krátká doba, což pro situaci v Sušicích platí dvojnásob. Je napjatá už od výběrového řízení a ztížil mi ji i způsob odchodu bývalé ředitelky, finanční nároky na školku, které nechtěl pomoci vyrovnat ani zřizovatel, ani kraj, a hrozilo reálné uzavření školky z důvodu platební neschopnosti. Situaci jsem ve spolupráci s krajem vyřešila, myslím, že pro školku nejlépe, jak bylo možné.

?Na vaši hlavu tedy dopadá hněv rodičů, kteří starostovi neodpustili „konečnou“ bývalé ředitelky?
... Mám zkrátka pocit, že problém je opravdu někde jinde, a nejeden rodič mi to výslovně potvrdil.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace