Doprava v Kunovicích: příliš slibů, méně jasných činů

Doprava v Kunovicích: příliš slibů, méně jasných činů
Foto: sal.  /  Auta kam se podíváte - Starostka Kunovic Ivana Majíčková seznamuje hejtmana Stanislava Mišáka s neutěšenou dopravní situací ve městě.
Kunovice Zprávy 06 / 04 / 2011

Už je to evergreen. Na rekonstrukci hlavního průtahu Kunovicemi od hlavní křižovatky směrem na Ostrožskou Novou Ves nejsou peníze. Kdy se občané v klidu vyspí nebo si otevřou okna, je stále ve hvězdách. A přitom od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už slyšeli nespočet termínů zahájení stavby. Posledním je letošní rok...
„Situace už je katastrofální, denně nám pod okny projede třicet tisíc vozidel, což má za následek nesnesitelný hluk, zápach a dokonce už nám praskají zdi i stropy rodinných domů. Ale zodpovědným je to asi úplně jedno, vždyť tu nebydlí...,“ zlobí se Marián Balaštík. Do puntíku vystihl pocity Kunovjanů, kteří dokonce před dvěma lety sepsali petici, pod níž se podepsalo 1 242 obyvatel.
Marná je zatím snaha Zlínského kraje i radnice. „Dopravní situace v Kunovicích je obrovský problém. Už v minulosti připravovaná opatření nelze donekonečna odkládat,“ je přesvědčený Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, z jehož sídla je patrný tlak na ministerstvo dopravy, ale zatím vyznívá do ztracena. Stavba má totiž přijít na 350 milionů korun a státní pokladna zrovna nepřetéká... „Trumfy má v rukou ministerstvo, nikoliv kraj, silnici totiž nevlastníme. Jelikož ale dělalo razantní škrty, je těžké říct, kdy se lidé dočkají změny, kdy jim svitne naděje. Každopádně ale oprava silnice je jednou z krajských priorit,“ tvrdí Mišák.

Právě v době, kdy se probíralo toto ožehavé téma na hejtmanském dnu v Kunovicích, jednal v Praze statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš, který je současně i předsedou výboru pro dopravu krajského zastupitelstva, s generálním ředitelem ŘSD Jiřím Švorcem. „Velmi důrazně jsem apeloval na vedení ŘSD, abychom konečně započali s faktickou realizací stavby a vyřešili tak vleklý problém, který trápí obyvatele této části kraje. Výsledky jednání mě naplňují optimismem, tak věřím, že slova  v průběhu letošního roku přemění kompetentní osoby v konkrétní činy. Je vhodné v této souvislosti ještě zdůraznit, že uvedená oprava silnice I/55 se netýká pouze Kunovic, ale jedná se o rekonstrukci povrchů vozovek z Babic až po hranice okresu Hodonín, uvedl Libor Lukáš. 
ŘSD má podle Jaroslava Drozda, náměstka hejtmana zodpovědného za dopravu, zatím k dispozici asi třetinu potřebného rozpočtu. „Zahájení stavebních prací upřesní v nejbližším období,“ tvrdí Drozd. „Se zahájením rekonstrukce průtahu od hlavní křižovatky po hranice Zlínského kraje počítáme letos,“ reagoval Karel Chudárek, ředitel zlínské správy ŘSD.
?Jenže slibů od ŘSD už obyvatelé Kunovic slyšeli za poslední léta několik. Posledním termínem bylo jaro 2010, předtím podzim 2009... Ale zatím jim pod okny jen stále jezdí kolony kamionů, které jejich život mění v utrpení. „Dopravní situace je už opravdu kritická. A jestli s tím ministerstvo rychle něco neudělá, hrozí skutečný kolaps. Už není čas, dochází k velkým problém s průjezdností městem, na stole jsou přitom tři varianty řešení,“ říká Ivana Majíčková, starostka Kunovic.
Tou druhou je stavba dopravně-bezpečnostních opatření v úseku od Hypernovy po hlavní křižovatku za 120 milionů a třetí západní obchvat Kunovic (přivaděč, který propojí silnici I/50 a I/55), jehož rozpočet však atakuje hranici jedné miliardy korun. „Jsem přesvědčen, že realizace dopravně-bezpečnostních opatření v okolí Hypernovy směrem do centra Kunovic je naprostou prioritou, a budeme společně na všech úrovních tlačit na její urychlenou realizaci. I tento problém jsem se snažil na svém minulém jednání v Praze řediteli ŘSD Švorcovi vysvětlit,“ uvedl Lukáš. „Myšlenka obchvatu postupně slábne, prioritou je výstavba rychlostní silnice R55,“ uvedl Mišák. „Obchvat asi zůstane jen velkým přáním, ale aspoň doufám, že se nám podaří prosadit realizaci sjezdů ze silnice I/50 do průmyslové zóny v Kunovicích, což by centru města výrazně odlehčilo od náporu kamionů,“ přeje si kunovická starostka, která nářky obyvatel naprosto chápe. „Jejich tlak cítím pořád, ale opravdu neleníme. Děláme, co je v našich silách, jenže jde o běh na dlouhou trať. Každé jednání na úrovni samospráv je další nadějí, že nás konečně někdo uslyší,“ je přesvědčená Majíčková.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace