Družba zůstává zavřená, o podobě pomníku rozhodne soutěž

Družba zůstává zavřená, o podobě pomníku rozhodne soutěž
Foto: sal
Uherský Brod Zprávy 30 / 03 / 2015

I když brodská restaurace Družba zůstane už navždy spojena s chladnokrevnou vraždou osmi nevinných, přesto zůstává místem, které by možná nemuselo mít nouzi o hosty. Měsíc po řádění vyšinutého střelce se ozývají hlasy, aby se místo s vyhlášeným poledním menu znovu otevřelo. Když štamgasti neuspěli u šéfa podniku Pavla Karlíka, který už majitele domu požádal o předčasné ukončení nájemní smlouvy, obrátili se na číšníka Martina Poláka. Zatím marně. Jeho váhání je pochopitelné, neboť pravidelné polední návštěvníky si už rozdělily restaurace v okolí a na točené pivo se nyní chodí nejvíc do hostince U Lípy.
„Někteří ze štamgastů pomáhali Družbu stavět ještě v akci Z, ale že by se tam lidé začali po té tragédii vracet, tomu nevěřím. Osobně bych si každou další návštěvu vždy spojoval se vzpomínkou na ten černý den,“ říká Pavel Polák, který do Brodu dojíždí za prací a do Družby chodil jen zřídka. A kolega, který spěchá kolem restaurace s ním, jen přitakává. „Obnova restaurace je nesmysl. Jsem si jistý, že časy, kdy v Družbě bývalo dobře, se už nikdy nevrátí,“ podotkl.
Pokud jde o menší pomník, který chce radnice nechat postavit poblíž restaurace, o jeho podobě rozhodne veřejná soutěž. „Právě se zabýváme jejím zadáním. Předpokládáme, že soutěž vypíšeme pravděpodobně v polovině dubna, po předchozím schválení radou města. Necháváme tomu volný průběh. Ať uchazeči sami navrhnou, co by si na místě tragédie představovali,“ sdělil brodský místostarosta Jan Hrdý. On sám by si představoval decentní, bezejmenný pomník. „Zastávám názor, že by na pomníku neměl být ani přímý odkaz na tragédii. Představuji si architektonicky upravené prostranství osazené případně nějakým uměleckým dílem,“ doplnil Jan Hrdý.
Na veřejném účtu 6373262/0800, který město zřídilo na pomoc rodinám obětí, bylo ke včerejšku 1 537 905 korun. Aktivní bude zatím do posledního dubna.
Jednorázový příspěvek rodinám ve výši 500 tisíc, který město uvolnilo z vlastního rozpočtu pro rychlou potřebu pozůstalých, se už zčásti rozdělil. „Zatímco bezprostřední pomoc rodinám už část peněz vyčerpala, pro rozdělení částky z veřejného účtu ještě hledáme klíč. Odbor sociálních věcí ještě kompletuje informace o situacích v jednotlivých rodinách. Na základě jeho návrhu pak chceme rozdělovník jednoznačně vyspecifikovat. Nicméně v tuto chvíli ho ještě nemáme,“ řekl místostarosta Jan Hrdý.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist