Dudka pozoroval jako dítě, teď jej chce starosta přilákat zpět

Dudka pozoroval jako dítě, teď jej chce starosta přilákat zpět
Foto: ilustrační foto  /  Dudek Chocholatý na Uherskohradišťsku zatím nehnízdí, změní to v Korytné?
Korytná Zprávy 05 / 04 / 2021

Je ohroženým druhem, na Uherskohradišťsku nežije a potkat jej v přírodě je malý zázrak. Dudek chocholatý ale možná zahnízdí v Korytné, obec totiž na jaře rozmístí po okolí šest speciálně vyrobených budek a věří, že získají nového obyvatele. Šance podle odborníků určitě existuje.

„Jako malí kluci jsme dudky pozorovali, ale postupně se nějak vytratili. Když mi loni jeden z rybářů přinesl jeho fotku v okolí rybníka Podseďák, napadlo mě, že je zkusíme přilákat zpět. I pamětníci mi potvrdili, že dříve u nás dudci skutečně hnízdili,“ svěřil se Josef Klon, starosta Korytné, který už nechal zaměstnanci obce a místními zručnými řemeslníky vyrobit šest speciálních budek.

Jejich podobu konzultoval s CHKO Bílé Karpaty. Od výšky, velikosti a umístění otvoru pro dudka až po nejvhodnější místa pro instalování budek. „Dudci potřebují k zahnízdění zastrčené, osamocené lokality, aby je neplašili kolemjdoucí, a budky musíme pověsit maximálně do dvou metrů, ideálně kolem metru a půl. Když je dáte výš, obsadí je špačci a další ptáci,“ objasnil Klon. Ochránci přírody podle něj potvrdili, že dudci jsou čas od času v Bílých Karpatech k vidění. O jejich hnízdění však zprávy nemají.

„Na Uherskohradišťsku občas zaznamenáme pozorování dudka, ale většinou se jedná o jedince, kteří se tady zastaví během tahu nebo k nám zalétávají ze svého hnízdiště za potravou. O prokazatelném hnízdišti dudka nevíme, ale možné hnízdění zde nevylučujeme,“ reprodukoval názor odboru životního prostředí Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Dudci podle něj byli vždy přirozenou součástí zdejší krajiny. Aktuálně je však ohroženým druhem, jeho populace ubývá. Živí se hlavně červy a hmyzem, včetně hmyzích škůdců dřevin, například pojídá chroustí larvy (ponravy). „Nejbližší prokazatelné hnízdiště dudka, o kterém víme, je Bzenecká doubrava na Hodonínsku,“ doplnil Pášma.

„Uvidíme, snad se nám to podaří. V okolí budek umístíme fotopasti a budeme čekat. Dudek je úžasný pták, snad se mu u nás zalíbí,“ přeje si starosta Korytné.

Tagy článku

TOPlist