Dům hrůzy je ostudou města, balkony už hrozí zřícením
Foto: Kateřina Mařáková / Panelový dům na Větrná působí opravdu odpudivě, radnice připravuje investici do výtahu a zateplení objektu.
„Dům hrůzy“ v Uherském Brodě, jak místní přezdívají panelovému domu na Větrné 2060, nezadržitelně chátrá. Aktuálně radnice řeší problém havarijních balkonů ve společných chodbách, které už jsou údajně zamčené na tisíc západů. V bytech zatím platí jen určitá omezení. Rekonstrukce je však v nedohlednu, dělníci dorazí nejdříve příští rok.
Balkony uzavřel statický posudek, jsou havarijní, hrozí jejich zřícení. I přesto však nejsou podle zpráv od nájemníků uzamčené… „Mám byt hned vedle společného balkonu v šestém patře, na který jsem v týdnu pověsila prádlo a za chvíli zvonila sousedka, ať ho okamžitě sundám, že je na balkony zákaz vstupu. Tak proč tam není upozorňující info, nebo opravdu nejsou zamčené? Vždyť tady jsou i malé děti,“ kroutí hlavou obyvatelka doma, která v něm žije už dlouhých dvacet let. Všechny oficiální zdroje však tvrdí, že balkony jsou uzamčené.
Jestliže společné balkony jsou v havarijním stavu, ty v bytech ještě snesou užívání s podmínkou vystěhování nábytku a dalšího harampádí. „Je povolený běžný vstup s doporučenou nosností do 100 kilogramů. Ani jejich stav totiž není ideální. Vedení města informace má, je potřeba situaci řešit,“ uvedl Patrik Kunčar, opoziční zastupitel Uherského Brodu.
Radnice podle místostarosty Ivana Lásky s investicí do "domu hrůzy" počítá, nicméně zvažuje, jestli na paneláku nechá balkony, nebo vsadí na francouzské zábradlí. „Balkony jsou ve špatném stavu, o nic lepší asi nebude ani ukotvení. Všechno je ještě původní, tedy z roku 1971. Když uděláme jen zábradlí, lidé přijdou o možnost věšení prádla, ale záleží na finančních možnostech,“ prohlásil Láska, který výškový objekt na Větrné označil za nejodpornější ve městě.
Už před třemi lety podle něj přitom existoval projekt na jeho zateplení, včetně výměny balkonů. Radnice dokonce měla přiklepnutou dotaci. „Jenže tehdejší vedení od realizace ustoupilo, dotaci odmítlo a projekt zůstal v šuplíku. Mezitím samozřejmě propadlo i stavební povolení,“ potvrdil Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu. „Bývalé vedení mělo naprosto nulové sociální cítění, rozprodalo všechny městské byty, takže když někdo dnes hledá bydlení, můžeme mu nabídnout pouze 2060…,“ nešetřil kritikou předchůdců ani Láska.
Dům hrůzy byl postavený v roce 1971, čítal 122 startovacích bytů pro mladé rodiny. Jenže postupně je vystřídali senioři a sociálně slabí. Aktuálně v paneláku žije zhruba 300 lidí různého věku i zdravotního stavu.
Radnice ještě před investicí do balkonů opraví výtah, který pamatuje dobu hluboké totality. Kdyby autoři seriálu Vyprávěj chtěli točit scény ve výtahu, není lepších exteriérů… „Je neustále pokažený, s jeho rekonstrukcí počítáme příští rok, mezitím oživíme projekt na zateplení, včetně výměny balkonů. Všechno ale opět musí projít orgány města,“ naznačil Láska.
