Dvě stě let čekání skončilo, Boršice mají jednu školu. Pihou je absence kuchyně s jídelnou
Foto: Pavel Růžička / Stavební firma obci vystavila účet na 63,3 milionů korun, dalších skoro 9 milionů spolkly nábytek, školní pomůcky, počítače, didaktické technologie a internetové propojení.
Mise je splněna! Školáci v Boršicích se konečně učí pod jednou střechou, obec po 201 letech naplnila ortel předků, kteří už v roce 1821 rozhodli o vybudování jedné školy. Do nových tříd ve čtvrtek usedli žáci druhého stupně základní školy Františka Horenského, kterým zároveň odpadla denní 850 metrů dlouhá procházka za obědem. Školní kuchyň a jídelna však zůstávají nesplněným přáním…
„Škola se nafoukla o přístavbu odborných a kmenových učeben, ze dvou bývalých tříd jsme ještě udělali šatny a v suterénu vznikly dvě školní družiny, samozřejmostí je sociální zařízení a bezbariérový přístup, včetně nového výtahu. K úplné spokojenosti nám opravdu chybí jen kuchyň s jídelnou,“ potvrdil Roman Jílek, starosta Boršic. Škola má kapacitu 250 žáků, dostavba se dotkla i rozvodů vody, elektřiny, plynu, podlah a dlažby. Žáci usedají do nejmodernějších učeben, novinkou je virtuální realita, interaktivní dotyková podlaha nebo robotické soupravy.
Pod Buchlovem se školáci doposud učili v horní a dolní škole, vzdálené od sebe zhruba 850 metrů. Žáci i učitelé tak chodili prakticky z jednoho konce obce na druhý. „Po rekonstrukci už je škola pod jednou střechou, jak o tom ostatně rozhodli radní už koncem května roku 1821,“ vrátil se do historie Jílek s tím, že na začátku 19. století se v Boršicích údajně učilo ve čtyřech staveních.
Obec původně počítala i s vybudováním chybějící kuchyně s jídelnou v suterénu přístavby, jenže nezískala dotaci na její vybavení ani na dokončovací stavební práce. Štěstí přitom zkoušela dvakrát. „Investici jsme tak přesunuli do nového volebního období,“ uvedl Jílek. Školáci se proto zatím dál stravují v sousední mateřské školce, v malé místnosti, která má do tradičních školních jídelen hodně daleko. „Jídelna ve školce je o něco větší než má kancelář, za dvě hodiny se v ním přitom musí naobědvat přes 200 žáků a celý učitelský sbor. Děti ze školky už navíc mají klidový režim, když jim okolo běhají školáci…,“ vylíčil neutěšenou situaci Jílek.
Stavební firma obci vystavila účet na 63,3 milionu korun, dalších skoro 9 milionů spolkly nábytek, školní pomůcky, počítače, didaktické technologie a internetové propojení. „Z ministerstva školství jsme získali dotaci 32,3 milionu, takže jsme si ještě vzali úvěr 38 milionů, který splatíme za patnáct let,“ objasnil financování starosta Boršic.
Osiřelou budovu „horní školy“ si vezme do parády projektant. „Ideální představa je proměna na startovací byty pro mladé rodiny nebo seniory, samozřejmě opět podpořená dotací,“ naznačil Jílek.