Elfmark se vzdá platu radního

Elfmark se vzdá platu radního
Foto: archiv Františka Elfmarka
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 10 / 2017

František Elfmark, kterého preferenční hlasy senzačně vynesly do Poslanecké sněmovny, radnici v Uherském Hradišti zřejmě neopustí. S největší pravděpodobností zůstane radním, ale z uvolněného se promění na neuvolněného. Za funkci tudíž nedostane ani korunu! Jeho další osud však upřesní až koaliční jednání a sestavení vlády.
„Nikdy jsem nebyl zastáncem kumulování placených funkcí a to se nemění. A navíc je to i proti etickému kodexu pirátů,“ prohlásil Elfmark, který aktuálně za práci radního pobírá měsíční plat. Jakmile se ale stane neuvolněným, příjem jako mávnutím kouzelného proutku ztratí.
Ale zatím se na jeho pozici nic nemění. Jeho poslanecký mandát totiž ještě není definitivní. Když se nepodaří sestavit vládu, lidé půjdou znovu k opakovaným volbám.
Vyjednávání na vládní úrovni využije k zasednutí ke kulatému stolu s radničními koaličními partnery, kterým nastíní své plány. „Věřím, že to do čtrnácti dnů doladíme, abychom byli připraveni na jakoukoliv situaci ohledně povolebních vyjednávání o vládě,“ věří devětatřicetiletý pirát, který je připravený i na alternativu, že zůstane „jen“ řadovým zastupitelem. „Ale nechci předbíhat, uvidíme, jak se domluvíme,“ poznamenal Elfmark.
Kdyby tedy na funkci radního rezignoval, jeho nástupce zvolí zastupitelstvo. Nejbližší je na programu 4. prosince. „Jsem přesvědčený, že se domluvíme na roli neuvolněného radního, rok do komunálních voleb je zbytečné chod města nějak narušovat,“ reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

autor: PETR ČECH
TOPlist