Epidemie chřipky se blíží, ještě je čas na očkování
Foto: ilustr. web
I když je chřipková epidemie ještě za horami, svou sílu na přelomu ledna a února podle lékařů i hygieniků opět ukáže. Chřipku navíc není radno podceňovat, na rozdíl od nachlazení jde o poměrně vážné, systémové onemocnění, které může způsobit rozvoj závažných komplikací i u zcela zdravých jedinců.
Chřipka je totiž vysoce nakažlivá. Projevuje se prudce stoupající vysokou teplotou až kolem 39 stupňů, dráždivým kašlem, bolestí hlavy, kloubů, svalů a výraznou únavou, upozorňuje Monika Laštovková, praktická lékařka. K úspěšné léčbě je zapotřebí klid na lůžku, zvýšené únavy se pacient zbaví až po dvou třech týdnech.
Ideální zbraní proti chřipce je očkování, na které je ještě stále čas. Protilátky se v těle vytvoří asi za čtrnáct dní, proto lékaři doporučují očkovat nejpozději dva týdny před očekávaným nástupem chřipkové vlny. Očkuje se jednou dávkou a vhodné je opakovat každý rok, už vzhledem ke změnám cirkulujících kmenů virů a relativně krátké době trvání imunity v porovnání s jinými druhy očkování, doporučuje Laštovková. Loni nejvíce útočila chřipka typu B. Očkování sice neochrání na sto procent, ale když se člověk nakazí, chřipka má prokazatelně mírnější průběh - nižší horečky a kratší trvání, pokračovala praktická lékařka.
Ve Zlínském kraji loni vypukla chřipková epidemie koncem ledna, podobný scénář očekávají hygienici i letos. Předpokládáme nástup chřipkové epidemie na přelomu ledna a února. Aktuálně evidujeme jeden závažný případ chřipky, uvedla Jana Hošková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.