Eroze ničí připomínky války. Pomůže ministerstvo obrany?

Eroze ničí připomínky války. Pomůže ministerstvo obrany?
Foto: ara  /  Válečný hrob i pomník potřebují opravit - Starosta Hradčovic Jan Popelka, kterého ministerstvo obrany v roce 2009 ocenilo za péči o válečné hroby, ukazuje praskliny na pomníku místním obětem druhé světové války. Kromě obyvatel Hradčovic jmenovitě připomíná i padlé z Lhotky, Veletin a Drslavic.
Drslavice Zprávy 24 / 01 / 2014

I když do podzimních obecních voleb zbývá spousta času, už dnes je tady jeden úkol, který dostane nové vedení do vínku. Současní zastupitelé schválili na sklonku loňského roku přípravu materiálů a žádosti na ministerstvo obrany o dotaci na rekonstrukci válečného hrobu neznámého rumunského vojáka a pomník obětem druhé světové války. Ten stojí ve svahu pod farním kostelem od roku 1947 a připomíná jména všech občanů Hradčovic, Lhotky, Veletin a Drslavic, kteří buď padli při osvobozování obce, zemřeli v koncentračních táborech nebo je popravilo gestapo.
„Jistým způsobem je to závazek pro nastupují zastupitelstvo. Neboť vyřizování žádostí je časově velmi náročné. Praxe je taková, že na žádost i posuzování má ministerstvo rok, takže i s následnou realizací jde o tříletý proces,“ vysvětluje starosta Jan Popelka. „Jde o to, že pokud by se nám podařilo získat peníze, k velké obnově bude vše připravené.“
Vzhledem k významu obou památných míst a faktu, že v obci je o památky tradičně postaráno, se dá předpokládat, že příští politická reprezentace se k připomínkám války nepostaví zády.
A to i přesto, že hrob neznámého rumunského vojáka, který padl při osvobozovacích bojích 29. dubna 1945, je už 68 let prázdný. „Jistě, jde o symboliku, ale vedenou stále jako válečný hrob. Ostatky vojína si Rumuni vyzvedli v roce 1946. Jejich vojáci se totiž pochovávali na dvou místech tehdejšího Československa, v Brně a Zvolenu, kde je dodnes centrální pohřebiště,“ vysvětluje Jan Popelka.
Hrob, který leží ve stráni mezi hlavní silnicí a kostelem, je dnes zčásti zasypaný zeminou. Tomuto problému má příště zamezit jeho vyzvednutí o patnáct až dvacet centimetrů.
Zub času však nejvíc zasáhl pomník, který tvoří terasové desky umístěné na železném kříži. „Zatékání vody způsobuje praskliny,“ říká Jan Popelka a ukazuje na podloží plné puklin. Praskliny se postupně rozšiřují do přístupových schodů. A všude kolem stojí voda. „Navíc ochranná zídka z volně uložených kamenů není vůbec stabilní. Po letech se ukázalo, že bude třeba postavit pevnou zídku,“ doplnil starosta.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace