Exstarostovi hrozí pět let! Obvinění je prý trapná fraška

Exstarostovi hrozí pět let! Obvinění je prý trapná fraška
Foto: ilustr., sal  /  Miroslav Křižka se nechvalně proslavil před třemi lety, kdy se v Podolí kvůli jeho neústupnosti odejít z funkce starosty demonstrovalo. Na pomoc tehdy přijela i policie.
Podolí Zprávy 13 / 09 / 2017

Policie obvinila Miroslava Křižku, bývalého starostu a místostarostu Podolí! Křižka měl zneužít pravomoce úřední osoby a porušit povinnosti při správě cizího majetku. Za mřížemi tak může strávit až pět let! Dvojnásobným obviněním se tak uzavřela kauza neoprávněně vyplaceného odstupného, která se táhne už od roku 2010…
„Vyšetřovatel obvinil sedmapadesátiletého muže, který nevrátil neoprávněně vyplacenou odměnu ve výši 235 tisíc korun. Obžalován ještě nebyl,“ potvrdila Milena Šabatová, mluvčí uherskohradišťské policie. Kdo na exstarostu podal trestní oznámení, neprozradila. „To nebudeme sdělovat,“ uvedla.
Zárodek kauzy sahá až do roku 2010, kdy zastupitelé Křižkovi schválili vyplacení odstupného ve výši šestiměsíčního platu, tedy 235 tisíc korun. Starosta totiž avizoval, že definitivně opouští komunální politiku. Jenže ve volbách kandidoval a zastupitelé jej následně opět zvolili do funkce starosty, byť nově neuvolněného. A tady je právě zakopaný pes. „Křižka na výplatu odchodného nemá nárok, pokračuje totiž jako neuvolněný starosta s odměnou,“ reagovala tenkrát Marie Hermanová, vedoucí kontrolního oddělení Zlínského kraje, který dohlíží na hospodaření obcí. I když byl Křižka jiného názoru, snažil se situaci vyřešit vlastním odvoláním. Jeho návrh ale zastupitelé v červnu 2011 smetli ze stolu s tím, že si peníze zaslouží. Zvrat přinesl až audit Zlínského kraje, po kterém měl Křižka peníze vrátit. To ale odmítl. „Když jsem byla zvolená starostkou, koncem roku 2015 jsem jej požádala o vrácení peněz. Jenže nepřišla ani koruna. A po našem překotném odvolání už to nikdo neřešil,“ připomněla Jana Rýpalová, současná starostka Podolí.
Do „vosího hnízda“ opět píchla jedna z obyvatelek obce, která na Miroslava Křižku podala trestní oznámení, ke kterému se připojila i obec. Exstarosta však trvá na svém, obavy z pobytu za mřížemi nemá. „Jsem přesvědčený, že mi nic nehrozí. Stačí znát všechna fakta a mít zdravý rozum, abychom došli k jasnému závěru, že odstupné při skončení funkčního období uvolněného starosty mi bylo vyplaceno oprávněně. Politikům a úředníkům krajského úřadu i ministerstva vnitra jsem šlápnul na kuří oko, takže teď dělají všechno pro to, aby mi to oplatili. A teď do toho zatahují i policii,“ reagoval Miroslav Křižka, který celou záležitost považuje za trapnou frašku… I proto už se těší na soud. „Jako jediný totiž může potvrdit, že odstupné bylo vyplaceno oprávněné a že stávající stav je pouze dílem šikany a msty. Stejně jako ministerstvo vnitra uznalo, že odvolání starostky a místostarostky proběhlo v souladu se všemi zákony, tak s odstupným to nebude jiné,“ je přesvědčený Křižka.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist