Exstarostovi hrozí vězení, okresní soud zatím vydal trestní příkaz
Foto: archiv Kopaničárských slavností / Milan Vaculík má na triku zpronevěru finančních prostředků obec získaných za výkup kovového odpadu.
Až pět let za mřížemi hrozí Milanu Vaculíkovi, bývalému starostovi Starého Hrozenkova, který je obžalovaný z trestného činu zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby! Jeho případ si převzal Okresní soud v Uherském Hradišti, který vzhledem k důkazům ani nenařídil hlavní líčení a rozhodl trestním příkazem. Ortel však není pravomocný.
„Obviněný šestašedesátiletý muž svým jednáním způsobil obci Starý Hrozenkov škodu přesahující osmdesát tisíc korun. Spis jsme předali s návrhem na podání obžaloby okresnímu státnímu zastupitelství,“ potvrdil Radomír Šiška, mluvčí uherskohradišťské policie. A státní zástupce koncem května podal žalobu k okresnímu soudu. „Trestných činů se Milan Vaculík měl dopustit jako starosta zpronevěrou finančních prostředků obce získaných za výkup kovového odpadu. Hrozí mu rok až pět let vězení nebo zákaz činnosti,“ dodal Michal Potomský, okresní státní zástupce.
Vaculík byl prvním porevolučním starostou Starého Hrozenkova, od roku 1990 získal ve všech komunálních volbách nejvíc preferenčních hlasů. Na podzim v roce 2022 však po těsném volebním výsledku pozici neobhájil, skončil po dlouhých 32 letech. A jeho nástupce našel ve „skříni kostlivce“… „Omlouvám se, ale momentálně nebudu nic komentovat,“ prohlásil Jan Rapant, starosta Starého Hrozenkova. „Veškeré informace má policie, my je nemůžeme poskytovat. Nezlobte se,“ reagoval ve stejném duchu i místostarosta Jan Janků.
Obec každopádně podle dubnového usnesení policie o zahájení trestního stíhání exstarosty, které má redakce DOBRÉHO DNE k dispozici, v rámci běžné činnosti zjistila podezřelé okolnosti při nakládání s finančními prostředky v souvislosti s provozem sběrného dvora. Podezření obec pojala v okamžiku, kdy ji kontaktovala společnost zabývající se výkupem a zpracováním sběrných surovin s dotazem, na jaký subjekt má vystavit fakturu. „Z účetnictví obce vyplynulo, že poslední platba za prodané suroviny přišla v roce 2019, od té doby žádnou další přijatou platbu neeviduje,“ uvedl v trestním oznámení zmocněnec obce Starý Hrozenkov.
Když si na nakládání s obecními odpady posvítila policie, poměrně rychle ukázala na viníka. Obvinila bývalého starostu Milana Vaculíka, který podle kriminalistů v době nejméně od 28. dubna 2020 do 21. října 2022 v úmyslu získat neoprávněný prospěch bez povolení odprodával ze sběrného dvora ve Starém Hrozenkově získaný kovový odpad. „Doklady o odkupu si přitom nechal vystavit na sebe jako fyzickou osobu a ve dvou případech také na manželku. Finanční prostředky si přisvojil a použil na doposud nezjištěný účel, ačkoli je měl odvést obci Starý Hrozenkov, provozovateli sběrného dvora. Obci tak způsobil škodu nejméně 86 572 korun,“ píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání exstarosty. „Jelikož vše směřuje k soudu, nechci se zatím nijak vyjadřovat,“ uvedl ve čtvrtek Vaculík, který je už aktuálně v důchodu. Současně je však zastupitelem.
I když byl obviněný, na policii se k jednání nedoznal. Ve výpovědi uvedl, že v letech 2020 až 2022 sice likvidoval železný odpad, ale nikoliv obecní. „Kovový odpad jsem hromadil v kontejneru, který se nacházel mimo oplocený areál sběrného dvora ve Starém Hrozenkově. Svážel jsem jej tam ze svého domu, ze stavby od syna a od bratra i švagra z Vápenic, takže se nejednalo o majetek obce, ale soukromý odpad. Mohlo jít o čtyřicet až padesát tun kovového odpadu,“ vypovídal na policii Vaculík. Jeho verzi však u výpovědi na policii zpochybnil správce sběrného dvora ve Starém Hrozenkově, podle kterého exstarosta ani jeho rodinní příslušníci nikdy žádný kovový odpad nedovezli. Obsah kontejneru za plotem sběrného dvora totiž pravidelně kontroloval.
Okresní soud v Uherském Hradiště má však jasno. Jelikož byl podle něj skutkový stav spolehlivě prokázán opatřenými důkazy, rozhodl trestním příkazem. „Bližší informace ale nejsem zatím oprávněný poskytovat, protože trestní příkaz ještě nebyl doručený obžalovanému, aby se s ním seznámil a zvážil případný opravný prostředek,“ potvrdil Michal Tománek, mluvčí uherskohradišťského soudu.
Trestní příkaz neposílá obžalovaného za mříže, ale ukládá mu alternativní trest. Když jej odmítne a podá si odpor, soud nařídí hlavní líčení.
Trestním příkazem je možné uložit pouze:
- trest odnětí svobody do jednoho roku s podmíněným odkladem jeho výkonu,
- domácí vězení do jednoho roku,
- trest obecně prospěšných prací,
- trest zákazu činnosti do pěti let,
- peněžitý trest,
- trest propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty,
- vyhoštění do pěti let,
- zákaz pobytu do pěti let nebo
- trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce do pěti let.