Falešní parkující invalidé útočí
Invalidé soptí, na maximum je vytáčí řidiči, kteří drze zneužívají jejich parkovacích karet! A neštítí se prý použít ani falzifikáty! Městští strážníci problém nepodceňují, ale na podvodníky jsou krátcí. Když je nechytnou za ruku, nic jim neprokážou.
Je to skutečně nehoráznost, parkovací karty používají běžně celé rodiny. Už jsem několikrát viděla, jak handicapovaného veze syn, ale za pár dní už jede sám a stále parkuje na místě pro invalidy, kroutí hlavou Lenka Maděričová z Uherského Brodu.
Jenže odhalit hříšníka, který se vyhýbá placení parkovného a ještě zabírá místo invalidům s kartou O1 (nejrozšířenější typ) za okénkem vozu, jejímž není majitelem, podle policie není tak jednoduché jako vypsat oznámení o přestupku. Aby strážník zjistil, jestli řidič nebo spolujezdec vlastní průkaz zdravotně postiženého (ZTP), musí ho osobně zkontrolovat. V reálu to znamená vyčkat na příchod posádky vozu, což kolikrát není v našich možnostech, reagoval Vlastimil Pauřík, zástupce velitele Městské policie v Uherském Hradišti. Podvodníkovi tak stačí, aby se při parkování na vyhrazeném místě pro invalidy jen pořádně rozhlédl, zda poblíž neuvidí uniformu... Maděričová však jeden recept zná. Stačí se prý podívat, jak údajný řidič-invalida zaparkoval. Když stojí příliš blízko u sousedního vozu, je nad slunce jasné, že je zdravý jak řípa. Invalidé totiž potřebují k vystoupení z auta větší manévrovací prostor, prozradila poznávací znamení hříšníka Maděričová.
V Uherském Hradišti strážníkům v boji s falešnými invalidy vydatně pomáhá kamerový systém. I tak je ale zneužívání parkovacích karet pro invalidy problém. Vydávají se totiž na jméno, nikoliv registrační značku vozu, takže majitel karty i vozidla nemusí být vždy stejný. A porovnat informace v terénu není jednoduché, poznamenal Pauřík. V odůvodněných případech může odbor sociální péče policii zjistit osobu, které bylo označení O1 vydáno, nic víc. Žádná vazba na konkrétní jedno vozidlo není, potvrdila Petra ZemčíkovÁ, tisková mluvčí uherskohradišťské radnice.
Zneužívání parkovacích karet pro invalidy na Slovácku sice ještě nenabírá monstrózních rozměrů, nicméně ojedinělé případy už strážníci evidují. Je to velký problém, policisté by se na zneužívání měli zaměřit při namátkových kontrolách, podobně jako třeba na dodržování obecně závazných vyhlášek, doporučuje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Držitel karty O1 musí zároveň předložit průkazku ZTP nebo ZTP/P na své jméno a ještě zvláštní průkaz vydaný k O1, dodává Krása.
Hříšník si v případě odhalení koleduje až o pětitisícovou pokutu a majitel karty o ztrátu veškerých výhod.
Když někdo využívá zvláštní označení k celodennímu parkování, je to jistě problém. Ale žádný právní předpis v sociální oblasti to neřeší, podotkla Zemčíková.