Farnost má nového správce. Změna přišla po 18 letech

Farnost má nového správce. Změna přišla po 18 letech
Foto: ara  /  Josef Janek, nový farář římskokatolické farnosti v Hluku
Hluk Zprávy 13 / 08 / 2013

Římskokatolická farnost v Hluku má po osmnácti letech nového duchovního správce. Jaroslava Kapuše, kterého Arcibiskupství olomoucké povolalo do Prakšic, vystřídal Josef Janek. Dvaašedesátiletý farář přišel do Hluku z Uničova. O změnu požádal arcibiskupa Jana Graubnera po jedenácti letech služby sám. „Chtěl jsem sloužit na některé z menších farností, přece jen už mám důchodový věk. Ale že nastoupím zrovna do Hluku, to je spíše shoda okolností. Arcibiskupovo rozhodnutí přijímám rád. Změnu vnímám také jako Boží pokyn právě skrz arcibiskupa.“
Slovácko však není pro Josefa Janka neznámým prostředím. Bývalý spirituál kněžského semináře v Olomouci, kde měl na starosti budoucí kněze, působil deset let jako farář ve Veselí nad Moravou. V Hluku působí od čtvrtka 25. července.

Navázat na misi Jaroslava Kapuše, to nemusí být jednoduché. Váš předchůdce si za osmnáct let  vybudoval v Hluku velmi silnou pozici, kterou respektovali věřící i politická reprezentace města. S jakými představami přicházíte?
Můj předchůdce vykonal v Hluku skutečně spoustu práce. Velmi se zasloužil o opravy kostela. Musíme být vděčni, že toho tolik udělal. Na mně nyní zůstane spíše duchovní stránka. Možná vás překvapím, ale žádné konkrétní představy o novém působišti nemám. Přece jen jsem tady velmi krátce. Nejdříve se musím  seznámit s lidmi a chodem hlucké farnosti. Až poté mohu začít něco plánovat. Nepůjdu do ničeho bezhlavě. Musím sám zjistit, na co jsou místní lidé zvyklí a na co mám vlastně navázat. Ostatně - žádnou revoluci bych ani nezkoušel.

Setkal jste se s Jaroslavem Kapušem? Jaké úkoly vám předal?
Samozřejmě jsme se setkali a zůstáváme ve spojení. Úkolů je a bude víc, ale - dokud se neseznámím se všemi podrobnosti, nemohu nic předem komentovat. Chci navázat na práci svého předchůdce, to je můj úkol.

První velký úkol už máte za sebou. Hluk, jehož kostel je zasvěcen svatému Vavřinci, má za sebou hodové veselí, v neděli jste sloužil hlavní mši.
Na podobné události jsem zvyklý. Jistě, spadl jsem do toho, jak se říká, rovnýma nohama, ale svolal jsem si zástupce farnosti a na vše jsme se včas připravili.

Minulý týden v pondělí vás pozval do svého úřadu starosta Jan Šimčík a jeho zástupce David Hájek. Je tedy zřejmé, že stojí o další pokračování kontaktů se zástupcem farnosti. O čem jste debatovali?
Je jasné, že představitelé Hluku vnímají faráře jako určitého reprezentanta větší skupiny lidí. Z tohoto hlediska rozumím, že chtějí spolupracovat. Mnohé církevní akce tady mají podporu města a opačně. Navíc - komunikace s vedením města je důležitá. Bez ní by mohlo mezi farářem a představiteli města vzniknout určité napětí.

Někteří duchovní komunikují s věřícími často a rádi přes e-mail. Píší lidé i vám?
Že by se lidé se mnou chtěli seznámit nebo řešit své problémy skrz mail, to není tak časté. Mail občas pošlou především mladí lidé, se kterými se následně rád setkám. Starší generace pochopitelně počítá spíš s osobním kontaktem.

Na Slovácku má křesťanství hluboké kořeny. Přitom nedaleký Zlín je spíš ateistický. Čím si to vysvětlujete?
Osobně vidím hlavní problém v individualismu. Člověk, který je individualista, nepotřebuje společenství, nepotřebuje ostatní. Na rozdíl od severu Moravy, kde jsem působil, jsou lidé ze Slovácka družní. Místní lidé potřebují nejen svoji vlastní rodinu, ale také širší rodinu. Rádi se také scházejí a udržují tradice. Myslím, že právě v této skutečnosti je příležitost pro další prohlubování víry. Zatímco tady tradice zůstávají, ve městě si žije každý často jen sám pro sebe, nanejvýš pro svoji nejužší rodinu. Takový člověk nikoho dalšího nepotřebuje. Domnívám se, že v tom spočívá nebezpečí nejen pro křesťanství, ale vůbec pro celou společnost. Jestliže bude takto rozbitá, jestliže si každý bude hledět jen svého, tak to do budoucna nebude pro společnost dobré. Na seberu Moravy se víra sice drží, ale jak já říkám, v rodinných klanech. Tady na Slovácku je to skutečně jiné.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace