Finišuje hrubá stavba, lázně se promění v byty a restauraci
Foto: Vizualizace Monteco / Na pohled se staré lázně prakticky nezmění, uvnitř však vyroste Plzeňská restaurace a třiadvacet bytů.
Tak přece! Bývalé lázně v Uherském Hradišti znovu ožívají, stavaři vyhlížejí dokončení hrubé stavby. Bazény, ve kterých se generace učily plavat, jsou minulostí. Památkově chráněné dílo architekta Bohuslava Fuchse se mění k nepoznání. Soukromí investoři investují desítky milionů do plzeňské restaurace a malometrážních bytů.
„Věříme, že do konce roku dostaneme stavbu pod střechu, včetně osazení oken,“ potvrdili bratři Jiří a Ivo Mitáčkovi, podnikatelé a spolumajitelé objektu.
Když bývalé lázně v roce 2019 kupovali, věřili, že objekt, který více než dvacet let prakticky jen chátral, zrekonstruují v horizontu dvou tří let. Jenže bojovali s nečekanými překážkami, které zkomplikovaly už jen samotné zahájení stavby. „Jelikož se jedná o nemovitou kulturní památku, i na drobné bourací práce dohlíželi památkáři, kteří přesně určili prostory a konstrukce historické hodnoty. Jejich podmínky jsme však nijak nerozporovali, takže jsme se rychle domluvili. Zásadním problémem bylo napojení na inženýrské sítě, jen novou trafostanici jsme stavěli půldruhého roku. O další zdržení se pak postarali obyvatelé sousední bytovky V Teničkách,“ prozradil Ivo Mitáček. Lidé totiž sepsali petici, ve které protestovali proti záměru na vybudování parkoviště s kapacitou 45 míst ve vnitrobloku. Když investor získal stavební povolení, odvolali se ke Krajskému úřadu ve Zlíně. „Lidé v petici poukazovali na obavy ze zvýšené hlučnosti a prašnosti, ale hlavně jim vadí, že vůbec stavíme. Zvykli si, že vnitroblok léta využívali, nechtěli žádnou změnu,“ připomněl Mitáček. Krajský úřad nakonec stavební povolení požehnal, právní moci nabylo v březnu.
I když lázně projdou rozsáhlou rekonstrukcí, na pohled se „nic“ nezmění. Památkáři totiž nařídili zachování fasády z ulice Dvořákovy. „Vrátíme jí podobu z roku 1937, včetně rozmístění i velikosti oken, otvorů a žebírkově zaklenutého stropu u malého bazénu,“ prozradil spolumajitel. Přístavba z roku 1967 s velkým bazénem už památkáře nechává v klidu.
Rekonstrukce za desítky milionů v Uherském Hradišti oživí plzeňskou restauraci, v centru města se tak začne čepovat tanková plzeň. Součástí projektu je rovněž 23 malometrážních bytů o velikosti 1+kk až 3+kk, které společnost nabídne k pronájmu. „Přesné náklady těžko odhadovat i s ohledem na cenovou turbulenci ve stavebnictví,“ poznamenal Mitáček. Stavaři se podle něj asi nejvíce zapotí u vzduchotechniky, rozvodů topení, ale i realizaci protipožárního opatření, které je u památkově chráněných objektů specifické. „Oříškem bude i zásobování objektu během rekonstrukce, je totiž možné pouze z úzké uličky V Teničkách,“ podotkl podnikatel.
S dokončením stavebních prací bratři Mitáčkovi počítají ideálně na sklonku příštího roku, nejpozději v lednu 2026.
Vyjádření města Uherské Hradiště
Objekt starých lázní je pro město významnou kulturní památkou, upomínkou na avantgardní funkcionalistický styl architektonické moderny z období První republiky a jeho čelního představitele, architekta Bohuslava Fuchse. Komplexní rekonstrukce a památková obnova je žádoucí, pro vzhled a charakter města dokonce klíčová. Soukromá investice přispívá k záchraně objektu a k zachování kulturního dědictví i k veřejné prezentaci jeho hodnot. Jelikož je projekt vůči architektonickým a památkovým hodnotám šetrný a vrátí život do budovy, město jej vítá a podporuje. Na koncepci využití a architektonickém ztvárnění se významně podíleli památkáři, projektant i investor museli splnit řadu podmínek, které sledovaly především zachování vzhledu, objemu, prostorové a dispoziční podstaty nejcennějších částí budovy.
Jan Pášma, mluvčí