Galerie se zbaví vlhkosti, rekonstrukce zvýší komfort zaměstnanců i návštěvníků
Foto: Slovácké muzeum / Galerie sídlí ve tři sta let staré, památkově chráněné budově, bývalé městské zbrojnici.
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti prokoukne. Investice za 42 milionů korun přinese novou recepci i zázemí pro návštěvníky, ale zatočí i s vlhkostí a energeticky náročným osvětlením. Stavební práce začnou v průběhu letních prázdnin a zásadně se dotknou provozu. Po dobu rekonstrukce bude objekt veřejnosti nepřístupný.
Galerie sídlí ve tři sta let staré, památkově chráněné budově, bývalé městské zbrojnici. „Dlouhodobě se potýká s vlhkostí, která do ní proniká přes neizolované podlahy a kamenné stěny. Projekt proto počítá se sanací venkovních i vnitřních omítek a dalšími potřebnými zásahy, aby objekt vyhovoval současným požadavkům a normám,“ uvedl Miroslav Zemánek, radní Zlínského kraje, který je zřizovatelem Slováckého muzea.
Zaměstnance potěší nová recepce, návštěvníky zase šatna s odkládacími prostory a uzamykatelnými skříňkami, kterou od výstavních prostor oddělení nová skleněná stěna.
Úpravou vstupních prostor a odstraněním vlhkosti však seznam stavebních zásahů nekončí, dojde ještě k výměně všech oken i vstupních dveří do budovy, podlah, rozvodů vody, kanalizace a elektřiny. „Modernizace se dočká rovněž vytápění, vzduchotechnika, zabezpečovací systém a hygienická zařízení pro zaměstnance a veřejnost. Ve výstavních prostorách nahradí stávající halogenová svítidla úspornější LED osvětlení,“ prozradila ještě Soňa Ličková, mluvčí hejtmanství.
Dělníci do Galerie „vtrhnou“ pravděpodobně během července, veškeré práce dodělají nejpozději koncem roku 2027.