Galuška: Ať si v Praze nemyslí, že mají patent na rozum

Galuška: Ať si v Praze nemyslí, že mají patent na rozum
Slovácko Zprávy 12 / 08 / 2014

Jeho jméno i práci zřejmě každý na Slovácku zná. Už více než třicet let svého života zasvětil vědě a výzkumu, ale i školství, kultuře a turismu. A tak není divu, že je ve  svém oboru uznávanou kapacitou. Jenže na politickém kolbišti je archeolog Luděk Galuška „zelenáč“…

Vaše kandidatura sice byla veřejným tajemstvím, ale přesto mnohé překvapila. Proč jste se pustil do boje o senátorské křeslo?
Na samém začátku mě oslovilo několik přátel a osobností Hradišťska a Veselska, že by mě podpořili, kdybych se jako nezávislý pokusil o křeslo senátora. Udělal jsem si v hlavě resumé, co jsem dokázal a co chci dál, a s několika dlouholetými přáteli vše probral. Samozřejmě i s rodinou a posléze s vedoucími pracovníky Moravského zemského muzea, kde pracuju. Kladné odezvy a zejména pak více než 2000 podpisů od spoluobčanů v petici (nutné k přihlášce nezávislého kandidáta) rozhodly, že jsem tuto výzvu přijal. Proč chci kandidovat? Více než 30 let pracuji na Slovácku ve vědě, výzkumu, školství, oblasti kultury a turismu. Myslím, že za tu dobu jsem vstřebal množství poznatků, něco dokázal a také si utvořil vlastní názory na to, co je podle mě dobré a co není. To dobré pro náš region jsem se vždy snažil prosazovat. Postupně, řekl bych, že právě v minulém cyrilometodějském roce 2013, jsem však dospěl k závěru, že i z mé pozice uznávaného vědce jsou možnosti onoho prosazování skoro vyčerpané. Chce nějaký posun.
Druhou věcí je, že Slovácko, Veselsko a také Horňácko dobře znám nejen z hlediska historie či archeologie, ale především z každodenního života. Mám zde velké množství přátel, lidi mě znají jako člověka, který se nebojí říct svůj názor kdekoliv a komukoliv a je ochotný vždy pomoct.   
Když mě oslovilo několik přátel a osobností Hradišťska a Veselska s tím, že mě v boji o Senát podpoří, udělal jsem si v hlavě resumé, co jsem dokázal a co chci dál. Všechno probral s dlouholetými přáteli, rodinou i zaměstnavatelem a po kladných odezvách výzvu přijal. Za třicet let práce na Slovácku jsem vstřebal množství poznatků, něco dokázal a vždy to dobré pro region prosazoval. Jenže z pozice uznávaného vědce jsou mé možnosti onoho prosazování skoro vyčerpané. Je třeba se posunout dál.

Jelikož kandidujete jako nezávislý, potřeboval jste tisíc podpisů... Bylo těžké je získat? Co vím, tak lidé často odmítali kvůli rodnému číslu... Jak dlouho jste podpisy vlastně sbíral?
Ano, rodné číslo bylo občas, nikoliv často, překážkou. Jeho uvedení je ovšem paradox, pokud si uvědomíme, že při volbě prezidenta je na petici potřebné jen datum narození! I tak se mi ovšem díky úsilí kamarádů, přátel a známých podařilo se během bezmála 3 týdnů získat více než 2000 podpisů od obyvatel volebního obvodu č. 81! To číslo mi vyrazilo dech a zároveň se stalo důraznou pobídkou, abych se o post senátora pokusil. Moc touto cestou děkuji všem, kteří podpisy sbírali, i těm, co mi jimi vyjádřili svoji podporu. Velmi bych si vážil toho, kdyby tak učinili 10.-11.října při samotných volbách.

Nebylo snadnější získat podporu některé ze stran? Zkoušel jste to, nebo jste chtěl jít opravdu za sebe?
Neoslovil jsem žádnou ze stran, od samého začátku jsem zvažoval jen a jen alternativu nezávislého kandidáta. Jak už jsem naznačil, oněch 1000 podpisů jsem bral jako jistou „průbu bojem“ spojenou tak trochu i se zahájením kampaně.

Jste uznávaný archeolog, expert na období Velké Moravy... Znamená to, že v případě úspěchu hodíte bádání za hlavu? Musel byste některé archeologické aktivity utlumit?
Archeologie a historie byla, je a zůstane mým velkým koníčkem, jenž se mi stal životním údělem, zaměstnáním. Třicet let v oboru nelze jen tak hodit za hlavu a já to ani udělat nechci. Možnost zvolení senátorem jsem konzultoval s vedením Moravského zemského muzea. Není mým zvykem utíkat od rozdělané práce, ale postupně bych dokončil všechny rozpracované úkoly. 
 
Co můžete voličům nabídnout? S čím jdete do senátních voleb?
Mohu jim nabídnout vždy slušné a poctivé jednání. Při jednáních mohu nabídnout vlastní rozhodování založené na zdravém úsudku a na konzultacích s lidmi z našeho regionu. Kladu si za svůj subjektivní cíl, abychom si více uvědomovali, v jakém krásném kraji žijeme a byli hrdí na jeho dějiny. Chtěl bych, aby se o našem kraji více vědělo, aby sem mířilo stále více návštěvníků z domova i zahraničí, aby nezůstávali jen ve velkých, tzv. vyhlášených lokalitách, a aby důsledkem toho byl i nárust pracovních příležitostí. Svoji „misi Moravana“ vidím především v tom, aby si lidé v Praze nemysleli, že mají patent na rozum.

Konkurence je veliká, deset kandidátů je největší počet v historii volebního obvodu č. 81? Jak velké si dáváte šance?
Taková situace je šancí především pro voliče, aby si mohl lépe vybrat mezi politickými a nezávislými kandidáty.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist