Gentleman silnic je z Dolního Němčí, zachránil souseda před uhořením

Gentleman silnic je z Dolního Němčí, zachránil souseda před uhořením
Foto: sal  /  Roman Švestka přijímá gratulace od šéfa dopravní policie v Uherském Hradišti Roberta Rampáčka.
Dolní Němčí Zprávy 02 / 11 / 2016

10. červenec 2016, 3.45 ráno. Roman Švestka se taxíkem vrací domů ze zábavy, když mezi Hlukem a Dolním Němčím už zdálky vidí felicii „napasovanou“ do stromu. S taxíkářem Jakubem Školudem nezaváhají a z hořícího vozidla vytáhnou řidiče, kterému tak zachrání život. Za statečnost byli ve středu oceněni titulem Gentleman silnic.
„Když jsme přiběhli k autu, už hořel motor. Vypáčili jsme zdeformované dveře a řidiče rychle vytáhli na silnici. Za chvíli už bylo auto v plamenech. Řidič byl v šoku, takže jsme ho uklidňovali a mezitím posádka dalšího vozu zavolala hasiče, záchranku a policii,“ vzpomínal na červencové brzké ráno Roman Švestka z Dolního Němčí, který společně s taxíkářem zachránil život souseda Kamila Tálského. Že riskovali svůj vlastní, o tom vůbec nepřemýšleli. „Všechno se seběhlo strašně rychle, byla to spontánní reakce. Až později jsem si uvědomil, co se vlastně mohlo stát. Ale hlavně, že to dobře dopadlo a Kamila jsme zachránili,“ má jasno pětadvacetiletý Švestka. Zachráněný Tálský mu nezapomněl poděkovat. „I na panáka jsme byli,“ dodal s úsměvem.
„Řidič havarovaného vozidla měl obrovské štěstí. Kdyby posádka taxíku neprokázala osobní statečnost a nevytáhla jej, tak uhořel jako šofér kamionu, který o měsíc později narazil do stromu v Buchlovských horách,“ připomněl Robert Rampáček, vedoucí dopravního inspektorátu uherskohradišťské policie. „Kdybych se někdy dostal do podobné situace, přál bych si, aby okolo jel další pan Švestka,“ prohlásil David Basovník, šéf uherskohradišťské policie, podle kterého řidiči na Uherskohradišťsku v drtivé většině při podobných situacích nezůstávají lhostejní. „Ale samozřejmě existují výjimky, kdy řidiči nezastaví, nebo zastaví, ale pak stejně bez poskytnutí pomoci ujedou. Když je pak vypátráme, zpovídají se u soudu,“ zdůraznil Basovník.
Ocenění Gentleman silnic je společný projekt České pojišťovny a Policie ČR, Švestka se Školudem jsou v pořadí jeho 118. a 119. držitelem. Jeho cílem je motivovat řidiče k ohleduplnosti. „Hledat kandidáty je stejně těžké jako hledat jehlu v kupce sena, nikdo se nepochlubí, že byl u záchrany lidského života. To se většinou dozvíme až ze svědeckých výpovědí,“ poznamenal Rampáček.

autor: PETR ČECH
TOPlist