Hájenka rozdělila obec

Hájenka rozdělila obec
Horní Němčí Zprávy 12 / 06 / 2009

O prodeji obecní hájenky se už poněkolikáté bouřlivě diskutovalo

Takové zasedání zastupitelstva už v Horním Němčí dlouho nezažili. Lidí jako na fotbale, napjatá atmosféra a dokonce přítomnost policie dávala tušit, že probírané téma je velmi ožehavé. Jednání se protáhlo až do pozdních nočních hodin. A výsledek? Zastupitelé prodej hájenky posvětili. Dokonce už podruhé. Tentokrát ovšem s podmínkami.
Tématem hájenky žije Horní Němčí už nějaký ten týden. Problém a otázka co s ní se však řeší již několik let. Stará historická budova přímo v centru obce totiž léta chátrá a oprava byla v nedohlednu. Zdejší podnikatel Lubomír Kreisl proto oslovil místní zastupitele s myšlenkou budovu odkoupit, s pomocí dotačních titulů rekonstruovat a otevřít v objektu penzion a výrobnu cukroví. Dlouhou diskuzi zastupitelstvo uťalo. Prodej již před nějakým týdnem schválilo. Jenže co se nestalo! Starosta obce s prodejem na rozdíl od zastupitelů nesouhlasí.
„Pokládám za chybu zbavovat se nejlukrativnějšího pozemku v obci. Pro nás je hájenka jako pro Pražáky Václavák. Léta ukážou, že děláme prodejem chybu,“ myslí si starosta Horního Němčí Miroslav Bahula. Ten ve snaze rozhodnutí zastupitelů zvrátit uspořádal petici za zrušení prodeje hájenky. Svůj podpis připojilo více než sto místních. Tato aktivita ovšem zastupitele namíchla, a proto bylo nutné vše znova vyjasnit. A na čtvrtečním zastupitelstvu, kde se měly věci vyříkat, bylo skutečně veselo. Téměř hodinu trvalo, než se podařilo vůbec shodnout na programu. To se nakonec povedlo, ale k nevůli odpůrců prodeje zastupitelé odhlasovali, že se peticí vůbec nebudou zabývat. Hustou atmosféru na chvíli zmírnilo vysvětlení, proč je přítomna i policie. V rámci nového projektu ministerstva vnitra bude mít každá obec své policisty. A ti se přijeli představit. Nevybrali si sice nejklidnější schůzi zastupitelstva, ale alespoň je poznalo co nejvíce místních.
„To jsou jako naši noví šerifové?“ zaznělo z publika těsně před tím, než policisty počastovalo sympatickým potleskem. To byla však na dlouho poslední veselá vsuvka.
„Nemám žádné výhrady ke spolupráci s panem Kreislem, jen si myslím, že bychom měli budovu využít sami. Máme na to i projekt,“ pokračoval Bahula. Zastupitelé však většinou kroutili hlavami.
„Starosto, na komunikaci s občany jsi měl několik měsíců. Obcházet vesnici s peticí poté, co věc již zastupitelstvo schválilo, je tak trochu s křížkem po funuse,“ kontroval zastupitel Aleš Bobčík, který také připomněl, že obec má rozpracovaných spoustu projektů.
„Kde vezmeme na hájenku peníze? Máme jiné priority. Škola, kanalizace, případně dům číslo 113. Každý rok schvalujeme sto tisíc na demolici, ale vždy to posuneme, že to ještě vydrží, a teď, když to chce spravit, tak v tom budeme bránit?“doplnil Bobčík.
„Když tam do dvou let bude stát nový reprezentativní úřad, tak ať tam stojí. Já budu jedině rád. A klidně ten penzion postavím třeba ve Slavkově. Ale za pět let do toho obec nedala, kromě vypracování studie, ani korunu,“ doplnil i podnikatel Kreisl.
„Co uspořádat na to obecní referendum,“ napadlo dalšího zastupitele Kratochvíla. Po diskuzi nad nákladností takové akce a při hrozbě, že referendum stejně nemusí být závazné, návrh sám navrhovatel stáhl.
To už docházela trpělivost i lidem v sále.
„Konečně se někdo našel, kdo tu chce něco udělat. Pořád se o tom jen mluví. Tak to shoďte buldozerem a je klid,“ zaznělo z publika. „Nechajte ho to spravit a bude svatý pokoj,“ zahlaholil další občan a oba si vysloužili potlesk na otevřené scéně. K posunu však přeci jen došlo. Zastupitelstvo se dohodlo na několika dalších podmínkách, které se budou muset do smlouvy doplnit.
„Mně tu například chybí termín, do kdy to bude hotové, a případné sankce. Či pokud by pan Kreisl chtěl budovu prodat, tak ať má obec předkupní právo,“ doplnil předseda kontrolního výboru Josef Janča.
„Říkat, kdy to bude hotové, je tak trochu sázka do loterie. Záleží to na vypsání dotačních titulů. Odhaduji to na dva až tři roky. Osobně si však přeji, aby to bylo hotové do dvou let,“ oznámil Kreisl. S těmito doplňky pak zastupitelstvo prodej znova odsouhlasilo.
„Je to, jako kdybyste prodali kus svého nejlepšího humna. Taky by to nikdo z vás neudělal,“ snažil se ještě přesvědčit kolegy Miroslav Kadlčík. Ovšem marně.
V závěru přišla na přetřes i otázka, jak pevná je židle pod současným starostou. V kontextu pozdních nočních hodin však k žádnému překvapení nedošlo. Zastupitelé se už těšili do postelí, a tak nepřišlo ani na hlasování o podmínce s výstrahou, kterou do diskuze nadhodil zastupitel Bobčík.
Rozhodnutí tedy padlo. Horní Němčí však v této otázce zůstane zřejmě dál rozdělené.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace