Happy Line. Megaprojekt, který rozděluje zastupitele
Foto: FRANTIŠEK BLAHA
Skatepark v Uherském Hradišti je v nevyhovujícím stavu a většinu času zeje prázdnotou. Radnice se proto postaví do fronty na dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. To se však ani za mák nelíbí opozičním zastupitelům, kteří poukazují na nevhodnost lokality a vysoké náklady. Pochybnosti má i sportovní komise…
Skatepark je součástí multifunkčního sportovního areálu, sousedí se sportovní halou. Za současnými standardy už výrazně zaostává, dlouhodobě klesá jeho využitelnost a přestává být regulérním skateparkem srovnatelným s celou řadou obdobných zařízení v jiných městech, říká Jan Pášma, tiskový mluvčí uherskohradišťské radnice, která chystá velkolepý projekt Happy Line, multifunkční park moderních sportů a volnočasových aktivit, jako je skateboarding, skuterboarding (koloběžky), bikepark nebo in-line brusle. Projekt naváže na cyklotrasy a cestovní ruch, který je se sportovním areálem spjat. Zahrnuje i investici do uzamykatelných boxů na kola (19 boxů pro 38 kol - pozn. autora), veřejnou pumpu pro kola, informační zvukovou tabuli pro nevidomé a orientační tabule. V duchu současných trendů chceme vytvořit moderní areál a motivovat občany k pohybu, prozradil Pášma.
Modernizace skateparku za 5 milionů korun je však proti srsti opozičním zastupitelům. Jde o nevhodnou lokalitu a předražený projekt, který byl navíc přehlasován přes odpor sportovní komise, zdůraznil Jan Zapletal, zastupitel ANO. Jen projekt přijde na 300 tisíc korun a přitom není jisté, jestli s žádostí o dotaci uspějeme. Když ano, tak stejně většina půjde z městského rozpočtu. A přitom už studie vyvolala spoustu výhrad, proti byla i sportovní komise. Navrhovaný skatepark nepatří do středu města, přidal se Antonín Seďa, předseda Klubu zastupitelů za ČSSD. Jaké měla sportovní komise výtky? To nebyly výtky, ale spíš pochybnosti, zřejmě pramenící z neznalosti takových zařízení a absence komunikace s členy občanského sdružení Skate pro život, kteří se s nesouhlasem komise ani opozice neztotožňují. Chtějí se aktivně zapojit do příprav a dalšího rozvoje, odpověděl Pášma.
Skatepark je podle města v lokalitě, která je pro sport a rekreaci předurčena. Nijak ji nenarušuje. Jelikož jde na pohled o přitažlivé a atraktivní sportovní odvětví, není třeba jej jakkoliv skrývat, je přesvědčený mluvčí radnice, která si od proměny slibuje zvýšení návštěvnosti všech věkových kategorií dětí i mládeže. Jen příznivců skateboardingu je totiž podle dostupných čísel zhruba šedesát.
Nová tvář skateparku z broušené betonové skořepiny s vymodelovanými překážkami a prvky vyjde odhadem na 5 milionů korun. Dotace z Národního programu podpory cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj přitom pokryje maximálně polovinu. Suma už zahrnuje i boxy na kola, informační tabule nebo povinný marketing.