Havarijní chlazení opraví i bez dotace, už není vyhnutí

Havarijní chlazení opraví i bez dotace, už není vyhnutí
Foto: Ilustrační foto: web  /  Bruslařskou sezonu rekonstrukce chlazení nepřeruší, vypukne až na jaře.
Uherský Ostroh Zprávy 25 / 10 / 2023

Už je to definitivní, havarijní technologie chlazení zimního stadionu v Uherském Ostrohu se dočká rekonstrukce. Stavaři se pustí do díla po ukončení bruslařské sezony. Radnice je povolá do zbraně i bez dotace, v opačném případě totiž musí stadion uzamknout a hokejový klub skončí ve vyhnanství…

„Jestli nechceme, aby si hokejisté hledali dočasný azyl, je výměna chladící technologie jediným řešením. Zimní stadion už neprojde revizí, razítko dostaneme až po rekonstrukci,“ zdůraznil Vlastimil Kuřimský, starosta Uherského Ostrohu. Největší problém je podle něj v ocelových trubkách, které jsou zkorodované. „Hrozí, že se protrhnou a dojde k úniku čpavku, tedy havárii,“ připomněl hlavní důvod rekonstrukce starosta.

Radnice vsadí na technologii přímého chlazení s čpavkovou strojovnou, freon skonči "u ledu". „I když jsme si nechali zpracovat projektovou dokumentaci na čpavek i freon, ze srovnávací studie vyšel lépe čpavek, který vychází levněji vzhledem k nižším pořizovacím i provozním nákladům,“ potvrdil Kuřimský s tím, že projekt počítá s výměnou rozvodů pod ledem, technologií ve strojovně a rozvody elektřiny.

Uherský Ostroh už má na stole stavební povolení, aktuálně je vypsané výběrové řízení na dodavatele. Termín přihlášek vyprší 20. října. Jelikož je projektovaná cena 32 milionů korun, město se opětovně postaví do fronty žadatelů o dotaci z Národní sportovní agentury. „Když uspějeme, získáme maximálně 20 milionů korun. V takovém případě navíc existuje příslib Zlínského kraje, který uvolní deset procent z pořizovací ceny,“ prozradil ostrožský starosta. Zastupitelé už dopředu ale jasně deklarovali, že zimní stadion obsadí dělníci i bez dotace, ostatně město už má schválený bankovní úvěr ve výši 35 milionů korun. „S realizací počítáme po ukončení hokejové sezony, tedy někdy na přelomu března a dubna. Stavební práce potrvají do července, následně poběží měsíční zkušební provoz,“ naznačil itinerář Kuřimský.

Tagy článku

TOPlist